До змісту

Гаррі Муліш «Зігфрід або чорна ідилія»

Публікація від 24 вересня 2013.

book

Гаррі Муліш – відомий нідерландський письменник, один із небагатьох осіб, які особисто знали, що таке Друга Світова війна, націонал-соціалізм та голокост. Таким чином, основна частина творчості Гаррі Муліша зосереджена навколо подій Другої Світової, що вплинули на становлення власного авторського стилю.

mulish

«Зігфрід або чорна ідилія» – остання праця Гаррі Муліша. У романі мова йдеться про неідилію в житті відомого оратора, верховного головнокомандувача збройних сил Німеччини – Адольфа Гітлера. В цьому антифашистському творі автор сатирично викриває суть фюрера, а саме його слабку натуру в часи невдач.

Сюжет як цілісна система розкривається завдяки двом паралельним сюжетним лініям, які всередині роману поєднаються між собою, аби остаточно «розкрити всі карти». Але варто зауважити, що розвиток подій відбувається не дуже динамічно. Таким чином, читач має змогу «посмакувати» інтригуючою розв’язкою подій.

Отже, в основі першої сюжетної лінії лежить оповідь про головного героя – Рудольфа Гертера, нідерландського письменника, який прилетів до Відня, аби провести декілька лекцій, присвячених своїй творчій діяльності. Сплетіння сюжетів, про яке я вже згадувала, відбувається після того, як Гертер на одній із лекцій знайомиться із сім’єю Фальк. Ульріх та Юлія – люди похилого віку, у яких за спиною нелегке минуле, що тісно пов’язане з таємним життям Гітлера.

Друга сюжетна лінія – це сукупність мемуарів сімейства Фальк. Юлія та Ульріх розповідають таємницю, про яку на той час було відомо тільки кільком особам – Адольфу Гітлеру, його подрузі Єві Браун, кільком довіреним особам фюрера та молодому, на той час, подружжю Фальк. Про те, що це за таємниця, дізнаємося із розповіді Юлії Гертеру (автор використовує цікавий прийом миттєвого переходу «із минулого до теперішнього» у розповіді, і складається таке відчуття, що ти переглядаєш фільм).

Зав’язка роману – відкриття «секрету Гітлера» – у Єви Браун народжується син Зігфрід від Гітлера. Яке це має відношення до сім’ї Фальк? Що станеться із сином фюрера?

Звісно, можна одразу відповісти на ці питання, але тоді ви не отримаєте того емоційного задоволення від прочитання роману Гаррі Муліша, яке отримала я. Заінтригувала? Сподіваюсь!

Іванна Шептицька,

фотокореспондент газети