Газета “Свято Поділля” – джерело вивчення історії Кам’янець-Подільського державного університету

Публікація від 22 жовтня 2013.

gazeta

Значну частину раритетного фонду бібліотеки рідкісних видань складають періодичні видання. Саме газета «Свято Поділля» висвітлювала відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету. Її видало Подільське Українське товариство «Просвіта» обсягом у вісім сторінок у друкарні Свято-Троїцького монастиря і розповсюдило в день відкриття гостям університету серед гостей.

На першій сторінці, нижче гасла «Слава Українському Університетові!», розміщений перелік послуг, на які могли розраховувати гості. Поряд – програма свята урочистого відкриття. Вона включала: літургію у всіх церквах міста і в університеті 21 жовтня; службу Божу у всіх церквах Кам’янця-Подільського, а в університетській церкві – архієрейську службу; урочистий похід духовенства і учнів всіх шкіл міста до університету; молебень в актовій залі. Після цього мало відбутися урочисте відкриття університету (читання грамоти гетьмана П. Скоропадського, відповідь на неї міністра освіти і ректора університету, урочисте засідання ради професорів). Поряд з програмою урочистого відкриття університету вміщувалося звернення до читачів.

Видавці газети детально познайомили читачів з життєвим і творчим шляхом першого ректора університету Івана Івановича Огієнка, з біографіями викладачів університету Петра Бучинського (професора і декана фізико-математичного факультету), Василя Біднова (професора кафедри історії Української та загальної церкви), Костя Широцького (професора кафедри українського мистецтва), Леоніда Білецького (приват-доцента кафедри української літератури), Михайла Драй-Хмари (приват-доцента кафедри слов’янської філології).

Заслуговує на увагу замітка О. Біднова «Освіта на Україні», в якій проаналі-зований освітній процес в Україні в ХVI-XVII ст. Про складний шлях утворення університету розповідає на наступній сторінці газети Олімпіада Пащенко. Процес зародження університетської бібліотеки висвітлив В. Сливка.

У газеті надрукована низка віталь-них телеграм. Шпальти газети завершувалися публікацією «Ухваленого Радою Міністрів закону про заснування Кам’янець-Подільського Державного Українського Університету», затвердженого гетьманом П. Скоропадським 17 серпня 1918 року.

Надія Крючкова, завідувач

бібліотеки рідкісних видань