Не швидко ти помреш, якщо це питимеш!

Публікація від 26 квітня 2014.

koffe_01

Коли запитаєш у людей, що вони роблять у першу чергу вранці, більша кількість з опитуваних подадуть таку відповідь: «П’ю каву». І дещо смішно, що мало хто згадує про душ, а про зарядку – практично й словом не обмовляться :) Чесно, не дивуюсь, що на цей напій моляться щоранку дуже багато людей, бо я сама відношуся до такого неофіційного, абстрактного угрупування релігійних фанатиків терпкої з гірчинкою.

І все було б нічого, АЄОА, як каже Майкл Щур – існує міф – легенда – стереотип про шкідливий вплив кави на організм людини. Ну то, звісно, якщо її дудлиш літрами щодня. Проте розумні люди, що пишуть для провідних світових журналів («Journal of the National Cancer Institute», «Breast Cancer Research», «Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology», «Diabetes» та інші) співпрацюють з дослідниками, що доводять протилежне.

Отож, кава – приносить КОРИСТЬ для здоров’я :

* Знижує ризик онкологічних захворювань (на 76 % нижчі шанси захворіти раком печінки, якщо випивати 5 горняток кави в день)[(«Journal of the National Cancer Institute», 2005];

*Попереджує захворювання на рак грудей (на 57 % нижчий рівень захворіти агресивною формою раку грудей, якщо поглинати 5 філіжанок терпкої з гірчинкою) BreastCancerResearch», 2011];

* Здоровіше серце (на 20 % менше схильні до серцевих захворювань люди, що випивають 2-4 чашечки кави за день) Arteriosclerosis, Thrombosis, andVascularBiology», 2010];

* Життя без діабету (на 50 % нижчий рівень ризику занедужати на діабет, якщо випивати 4 філіжанки запашного напою за день) [«Diabetes», 2011].

Хоча, якщо випивати більше 5 горняток кави на день, тоді є можливість із втомленого через безсоння студента, журналіста, що не встиг здати матеріал до deadline – у, перетворитися на знервованого, роздратованого водія маршрутки.

А, якщо ви боїтеся за свої білосніжні зуби, а кава для вас, як для Смеагола кільце Фродо, то італійські вчені довели, що бактерицидні властивості еспресо без молока та цукру попереджують розвиткові хвороботворних мікробів і не дають їм приживатися на зубній емалі.

Хоча, надзвичайно популярною є розчинна кава, дослідники не рекомендують вживати її, оскільки той матеріал, з якого готують цей фаст-дрінк, є найнижчого ґатунку : це і пересмажені кавові зерната інше сміття, яке залишається після виробництва зернової кави. До того ж, якщо ви хочете зарядитися енергією, то краще вже колу випити, там кофеїну більше. Щодо цього складового елементу кавового зерна ( до речі, масова частка кофеїну в 1 зернині становить 0,6 – 2, 7 % ), існує така собі табличка із напоями, які містять кофеїн.

koffe_02

1 чашка завареної кави – 90 – 150 мг. кофеїну;

1 філіжанка еспресо – 20 – 60 % мг. ;

1 кухлик какао – 10 – 17 % мг.;

1 склянка гарячого шоколаду – 30 мг.;

1 горнятко зеленого чаю – 45 – 85 мг. ;

1 кухлик чорного чаю – 40 – 70 мг. кофеїну;

250 мл. енергетика = 30 – 80 мг.;

100 мл. Коли – 14 мг. (за даними журналу «Люблю каву», №1, січень 2012)

Не можу не згадати про історію кави, зокрема в Кам’янці-Подільському. Уперше в Україні саме в нашому місті була відкрита перша кав’ярня ще 1672 року. І це не дивно, адже торговельні шляхи, що проходили через Місто на Камені, і були основною причиною появи закладів, у яких варили каву. За історичними довідками, в Львові (кавовій столиці України) перша кав’яренька була створена за 10 років після першої кам’янецької. Маємо чим пишатися! Тому, організатори цьогорічного відкриття туристичного сезону в Кам’янці-Подільському планують 3 травня представити гостям та жителям нашого «Кавовопіонерського» міста найбільшу в Україні турку з кавою (333 літри!). Шановні кавомани, не пропустіть такої події!

Якими б корисними властивостями не володіла кава, пам’ятайте, що все повинно мати міру! Контролюйте себе, свої бажання, і не лікуйтеся кавою, а використовуйте цей напій із профілактичними цілями.

Іванна Шептицька, студентка ІІ курсу
факультету української філології та журналістики
(спеціальність «Журналістика», кореспондент газети