До змісту

Український віночок у моді

Публікація від 4 вересня 2014.

vinochok_01

Зважаючи на останні події в нашій країні, національна символіка набула нового значення. Вишиванки уже носять і в повсякденному житті, а не тільки у святкові дні. До національних символів також належить і вінок – дівоча прикраса для волосся з живих чи штучних квітів. Ще рік тому дівчину у вишиванці та віночку сприймали за учасницю народного колективу, сьогодні ж – це звичне явище, яке викликає посмішку та національну гордість.

vinochok_03

Наші пращури вважали рослини оберегами від злих духів, дурного ока та недугів, тому й сплітали віночки з різноманітних рослин. Кожна квітка мала своє значення, символ та виконувала певну функцію – головний біль заспокоювали чорнобривці, незабудки та барвінок зір берегли, ромашка серце заспокоювала, безсмертник рани загоював, а мак давав сон і беріг думки.

vinochok_05

Віночки починали носити ще з малечку і, відповідно до віку дівчини, у нього вплітали інші квіти та трави. Вінок дівчата носили до заміжжя, а на весілля одягали весільний вінок з барвінку, любистку та іншого зілля. Він охороняв наречену і символізував чистоту та цнотливість. Засватана дівчина носила вінок з барвінку, м’яти, шавлії та інших лікарських трав. Вінок кохання плели з 13 років і до заміжжя з ромашки, цвіту яблуні й вишні та з квітучим гроном калини. У час розлуки дівчата дарували коханим вінок відданості з волошок в основі та квітучого любистку. Ті, кому не пощастило в коханні, плели віночки з волошок і польового маку, а ті, кого покинули заради іншої, – вінок розлуки з первоцвіту і вересу. Вінок з білих лілій виплітали на смерть.

vinochok_02

З віночком в українців пов’язано багато звичаїв і традицій. У кожній частині нашої країни, які в кожному селі та родині, вони інші. Впевнена, що наші бабусі можуть розповісти багато цікавого. Плести віночок – не проста справа.

vinochok_04

Лілія Надвідна,
кореспондент газети