До змісту

“З рідним словом міцніє держава”

Публікація від 25 лютого 2017.

«Найбільше і найдорожче добро в кожного народу це його мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування»

Панас Мирний

Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат тисячолітньої еволюції кожного етносу. Із тисяч мов, які існують на планеті, найдорожчою для кожного є його рідна мова. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Щоб зберегти найцінніший скарб – рідну мову, потрібно докласти чимало зусиль.

Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Для нас, українців, наймилішою, наймелодійнішою, найріднішою є українська мова. Святкування Міжнародного дня рідної мови є не тільки гарним та різнобарвним мовленнєвим святом, а й ефективним засобом формування культури толерантного міжнаціонального спілкування.

Стало доброю традицією на педагогічному факультеті К-ПНУ імені Івана Огієнка щороку відзначати Міжнародний день рідної мови. Цього року в цей день на факультеті було проведено свято рідної мови «З рідним словом міцніє держава». Організатори заходу – Мар’яна Сидорівна Гордійчук, заступник декана педагогічного факультету з виховної роботи, працівники читального залу педагогічного факультету та кафедра мовознавчих дисциплін. Учасниками свята стали студенти I та II курсу педагогічного факультету спеціальності «Початкова освіта».

Т.В. Сологуб

Зі вступним словом виступила завідувач сектору читального залу педагогічного факультету Тамара Володимирівна Сологуб, яка наголосила, що Міжнародний день рідної мови – це один із тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частинкою свого великого народу та посіяти у своєму серці хоча б одну зернину любові до рідної мови.

Ведучі свята – Аліна Лобачевська та Світлана Неделяєва

Ведучі свята – Аліна Лобачевська та Світлана Неделяєва, студенти II курсу педагогічного факультету, запросили усіх шанувальників української мови поринути у поетичний та мелодійний світ рідного СЛОВА.

Вражаючою стала демонстрація мультимедійних відеопрезентацій «21 лютого – Міжнародний день рідної мови», «Віхи гноблення української мови», які ознайомили присутніх з історією виникнення свята рідної мови та періодами нищення української мови.

Присутні із захопленням слухали чарівні звуки української мови, втілені в поетичне слово. Звучали поезії у виконанні студентів I курсу – Марії Калачової, Валентини Піщеської та II курсу – Наталії Стефурак, Стефанії Яреми, Вікторії Будовіцької, Оксани Первак, Анастасії Крук.

Ольга Витвицька

Ольга Витвицька, студентка V курсу педагогічного факультету, прочитала легенду «Як народилася ВОЛЯ?». Всі були в величезному захваті від акторської майстерності, поетичності та мелодійності виконання.

Марина Родзієвська, Уляна Кирилишин, Анна Хоміцька та Тетяна Базильчук

Студенти I курсу – Марина Родзієвська, Уляна Кирилишин, Анна Хоміцька та Тетяна Базильчук підготували доповіді про три періоди навчання грамоти (добукварний, букварний та післябукварний). Вони зосередили увагу присутніх на тому, що перші кроки у вивченні української мови починаються з першого класу, тому на вчителя початкових класів покладається велика відповідальність – навчити учнів основам грамотного письма. Глибоке вивчення української мови можливе тільки тоді, коли учень усвідомлює її як найдорожчий скарб, в якому втілені національна самосвідомість, характер, історія народу. Доречними були відеодемонстрації фрагменту уроку з навчання грамоти «Звук [а]. Позначення його буквами «А», «а» та відеофрагменту свята, яким завершується період навчання грамоти «Мій Букварик». Інформація та відеоматеріал був цікавим і повчальним. Вся аудиторія слухачів поринула у прекрасний світ дитинства, з якого і починається вивчення української мови.

Н.В.Бахмат

Наталія Валеріївна Бахмат, заступник декана педагогічного факультету з наукової роботи, привітала усіх присутніх з Міжнародним днем рідної мови та наголосила, що українська мова – це наша гордість, вона поетична і ніжна, в ній невичерпна криниця багатства. Все у ній є, лише потрібно наполегливо вивчати, безмежно любити її і пишатися нею.

Книжкова виставка

На святі було презентовано тематичну виставку «Шануймо рідну мову», яку підготувала бібліотекар I категорії читального залу педагогічного факультету Наталія Йосипівна Сивак. Студенти ознайомилися із навчальними посібниками з історії української літературної мови, культури мовлення, методики викладання в ДНЗ та початковій школі, які знаходяться у фонді читального залу педагогічного факультету.

Н.В. Гудима

Також на виховному заході виступила Наталія Василівна Гудима, завідувач кафедри мовознавчих дисциплін педагогічного факультету, яка закликала всіх присутніх берегти та шанувати українське СЛОВО, рідну мову – цей невмирущий голос України!

Свято супроводжували пісенні композиції про рідну мову, Україну та українські символи.

Комп’ютерне забезпечення свята рідної мови організували Андрій Кунцевич, завідувач читального залу електронної бібліотеки та Тетяна Лазаренко, староста 22–П (PO1–B15) групи педагогічного факультету. Відеоматеріали до заходу підготувала Т. В. Сологуб, завідувач сектору читального залу педагогічного факультету.

Завершилося свято патріотичним виконанням всіма учасниками пісні «Гімн українській мові», яку підхопили всі присутні.

Стаття 10 Конституції України наголошує: «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України…». Які б не були страшні сторінки нашої історії, наша рідна мова вижила і сьогодні розвивається.

Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!

Сподіваємося, що святкування Міжнародного дня рідної мови стане пам’ятною подією у житті студентства педагогічного факультету.

Т.В. Сологуб, завідувач сектору читального залу

педагогічного факультету