Вітряні млини 8 Березня

Публікація від 17 березня 2017.

Довкола свята 8 Березня постійно точаться суперечки. Незважаючи на велику кількість журналістських матеріалів, у яких розглядаються різні версії виникнення цього свята, встановлення його офіційного статусу, так і не віднайдена.

В чому ж полягає сутність 8 березня? Можливо, відповівши на це питання, ми будемо знати, як треба ставитися до його святкування і чи взагалі святкувати.

У розпалі жіночого руху Клара Цеткін запропонувала затвердити Міжнародний жіночий день 8 березня. Рух за права жінок розпочався ще в 19 столітті. Хтось говорить, що це було пов’язано із демонстраціями жінок, які проходили якраз у цей день, але історичних фактів мало, щоб вважати це достовірним явищем. Проблема не обмежувалася номінальним рівноправ’ям, яке мало запровадитися з першою хвилею фемінізму. Головним у цих подіях був розподіл соціальних ролей, тобто це був день політичної боротьби за права жінок, які змогли 8 березня висловитися за них на демонстрації, для того щоб привернути увагу громадськості.

Існує також версія, що першими придумали боротися за права жінок не в Радянському Союзі, а в Америці ще 1857 року в Нью-Йорку. Але було з’ясовано, що це малоймовірний факт, адже страйк проходив у неділю і ніяких згадувань в історичних джерелах про нього факту не було. Тобто найбільш достовірною є версія, що 8 березня – це справді ініціатива «червоних» феміністок.

Що ж у наш час означає 8 березня?

Раніше 8 березня організовувалися демонстрації, але поступово деякі заборони були зняті, жінки отримали виборче право, жіноче питання перейшло у філософські гендерні категорії, а масові акції практично припинилися. Зараз це свято втратило свою первісну суть, набуло нового значення, а зворушлива дата стала знаменням для особливого вшанування жінок, а чоловікам – нагадуванням про щире привітання чарівної половини зі святом. Що ж це все означає? Напевно,  свято зводиться до формального привітання жінки букетом, або ж просто до створення приємного настрою, або ж очікування вдалого вихідного дня. У будь-якому разі історичний контекст утратився, але проблема в тому, що в Україні сьогодні це свято хочуть зробити робочим днем, бо воно нагадує про радянське минуле. Це все проходить у межах декомунізації, оскільки Україна вкотре намагається очиститися від скверни комунізму. Володимир В’ятрович, директор інституту національної пам’яті, коментує це так: «Свято це не буде скасоване, проте не матиме статусу вихідного дня». Мета не дуже зрозуміла: чи це привід, щоб надати нового змісту 8 березня, чи завдання впорядкувати державний календар. Або ж це чергова боротьба з вітряними млинами?! Сьогодні скандал розгорівся аж надто гучний, а мета та святкування матимуть таке ж саме призначення, як і раніше.

Богдана Хома, магістр

факультету української філології та журналістики.