Як уберегтися від туберкульозу?

Публікація від 20 березня 2017.

З 20 по 31 березня обстежтеся на флюорографі

Відповідно до висновків ВОЗ, Україна в 1995 році ввійшла до числа країн із епідемічною ситуацією на туберкульоз. Це означає, що вже більше 20 років кожен із нас ризикує заразитися туберкульозом на вулиці, в транспорті, в магазині, на роботі. Щороку від цієї підступної хвороби помирає близько 10000 чоловік (це з 70000 хворих, які вже захворіли).

Туберкульоз – інфекційне захворювання, викликане мікобактеріями туберкульозу (так званими бацилами, або ж паличками Коха), які довго зберігають свою життєздатність при висиханні, замерзанні (в землі, снігу, льоді), після обробки спиртами, кислотами та лужними речовинами. Мікробактерії туберкульозу гинуть лише під дією прямих сонячних променів, високої температури, знезаражувальних речовин.

Заразитися і захворіти на туберкульоз можна під час контакту з хворою людиною чи твариною повітряно-крапельним та повітряно-пиловим шляхами, або вживаючи продукти від хворої на туберкульоз худоби, птиці, а також через предмети побуту, на яких знаходяться туберкульозні бацили. Є й інші шляхи передачі туберкульозу: через плаценту (від хворої матері), шкіру, кон’юнктиву очей, статеві органи, мигдалики тощо. Можлива передача гену схильності до туберкульозу по спадковості.

Найчастіше хворіють на туберкульоз тоді, коли знижені захисні властивості організму внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, недостатнього харчування, поганих житлових умов, вживання алкоголю та наркотиків, виснажливої праці, наявності ВУЛ-інфекції.

Симптомів, які були б притаманні лише цій недузі, немає. Однак кожен повинен знати ознаки туберкульозу легень. Це кашель протягом 3-х і більше тижнів, раптове схуднення, слабкість, швидка втомлюваність, підвищення температури тіла, пітніння вночі, біль у грудній клітці, задуха, втрата чи погіршення апетиту, кровохаркання. Можливе ураження туберкульозом й інших органів. Щоб не захворіти на туберкульоз, треба:

• уникати прямих контактів із хворими людьми і тваринами;
  • дотримуватися правил особистої та загальної гігієни;
  • вести здоровий спосіб життя;
  • повноцінно харчуватися;
  • відмовитися від шкідливих звичок;
  • не купувати продукти на стихійних ринках;
  • регулярно провітрювати приміщення;
  • уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативами.

Профілактика туберкульозу поділяється на соціальну, санітарну та специфічну. Медичні аспекти профілактики туберкульозу становлять приблизно 20%, а решта 80% – це неспецифічна профілактика. Соціальна профілактика мало залежить від медиків і становить близько 80% фінансових затрат від профілактики туберкульозу загалом, тому дуже важливо, щоб ця проблема вирішувалася на державному рівні.

Специфічна профілактика туберкульозу є основною в усьому світі й полягає в проведенні хіміопрофілактики та щеплення вакциною БЦЖ.

Для своєчасного виявлення туберкульозу необхідно щороку проходити флюорографічне обстеження легень. Це абсолютно нешкідливо для організму.

Для обстеження студентів університету щороку навесні впродовж двох тижнів працює ПФК (пересувний флюорографічний комплекс). Він установлюється неподалік навчальних корпусів з метою найменшого порушення навчального процесу. Обстежуються студенти згідно з графіком з 9.00 до 14.00 год. Обстеження проводиться безкоштовно.

Майя Стринадко, лікар здоровпункту