Профілактичні щеплення – надійний захист від інфекційних хвороб

Публікація від 6 квітня 2017.

Вакцинопрофілактика – найбільш ефективний та економічно доступний метод боротьби з масовими інфекціями. Імунізація зберігає щорічно понад три мільйони життів – близько 10 тисяч життів щоденно – і захищає мільйони людей від хвороб та інвалідності. Неважко уявити, які наслідки очікує людство у разі припинення проведення щеплень, чи навіть короткочасного зниження обсягу їх використання. Як, наприклад, сталося в Україні, де через відсутність вакцини та масові відмови за останні 5 років значно збільшилася захворюваність на туберкульоз, правець, кір, краснуху та поліомієліт.

Крім того, зниженню імунізації населення посприяли й засоби масової інформації, де в спотвореному вигляді, вириваючи факти з контексту, перекручуючи їх, автори спрямовують свої зусилля на те, щоб переконати батьків залишити своїх дітей незахищеними від тих тяжких хвороб, на які вони не повинні хворіти.

Сучасний календар профілактичних щеплень, затверджений наказом МОЗ України від 16.09.2011 №595 «Про проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», розписаний від перших годиш життя малюка.

Вакцини закуповуються за кошти державного бюджету, мають відповідні сертифікати якості та державну реєстрацію в Україні.

Основною метою вакцинації є формування специфічного імунітету та створення тривалого захисту організму від інфекцій.

Серед хвороб, від яких можна вберегтися за допомогою вакцинації, є туберкульоз, який останнім часом набув широкого розповсюдження в Україні. Щорічно приблизно 1 млн. людей у світі інфікується туберкульозом і до 3 млн. людей помирає. Щеплення проти туберкульозу захищає від найбільш тяжких форм захворювання: – туберкульозного менінгіту та десимінованого туберкульозу легень.

Гепатит В – це вірусне інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням печінки. Для профілактики небезпечних інфекцій – кашлюку, дифтерії, правцю – застосовується комбінована вакцина кашлюку, дифтерії і правцю (АКДП).

Кашлюк – інфекційне захворювання дихальних шляхів. Найбільш ефективним засобом боротьби з кашлюковою інфекцією є рання імунізація дитячого населення. Завдяки вакцинації проти кашлюку у світі вдається уникнути 85,5 млн. випадків захворювань і 760 тис. летальних випадків.

Дифтерія належить до найбільш важких інфекцій. Особливу небезпеку для життя становить токсична форма дифтерії, яка здебільшого може закінчитися летально. На тяжкі форми дифтерії хворіють переважно нещеплені діти. У половини людей, котрі перенесли дифтерію, можуть виникнути ускладнення, зокрема ураження серця. Єдиним ефективним профілактичним заходом є вакцинація.

Правець – гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через ушкоджені шкірні покрови та слизову оболонку. Збудник правця здатен зберігатися та розмножуватися в ґрунті. Правець – дуже тяжке захворювання, яке супроводжується судомами і може закінчитися летально. Тільки своєчасним проведенням специфічної та екстреної вакцинації можна попередити захворювання на правець.

Поліомієліт – гостра вірусна інфекція. У довакцинальний період паралітичний поліомієліт уражав тисячі й десятки тисяч людей, 10% з яких умирали і 40% ставали інвалідами. У всьому світі загальна кількість дітей і дорослих із паралічами поліомієлітного походження становить 10-20 млн. осіб. Надійним захистом від цієї небезпечної інфекції є тільки вакцинація.

Кір – вірусна інфекція дихальних шляхів. За даними ВООЗ, на кір щорічно хворіє близько 40 млн. дітей; внаслідок ускладнень помирає понад 1 млн. дітей. Єдиним ефективним захистом від корової інфекції є своєчасне щеплення.

Епідемічний паротит – широко розповсюджене дитяче захворювання. Хворіють переважно діти віком від 3 до 15 років. Ця інфекція є однією з найбільш поширених і спричиняє ураження чоловічих статевих залоз.

Краснуха – вірусна інфекція. Розрізняють дві форми хвороби: вроджену і набуту. Вроджена форма хвороби виникає в новонароджених, якщо жінка під час вагітності хворіла на краснуху. В новонароджених можуть розвинутися глухота, катаракта, вади серця, запалення легень тощо. Єдиним засобом, спрямованим на зниження захворюваності, є вакцинопрофілактика. Набута краснуха може ускладнюватися енцефалітом, артритом, тромбоцитопенією.

Крім того, проводять вакцинацію проти грипу, пневмококової інфекції, менінгококової інфекції, вітряної віспи, папіломовірусної інфекції та гепатиту А.

На ендемічних територіях (у межах яких протягом тривалого часу реєструються непоодинокі випадки захворювання певною інфекційною хворобою) проводять щеплення проти туляремії, бруцельозу, гарячки Ку, кліщового енцефаліту, чуми, черевного тифу, жовтої лихоманки, сказу, сибірки, холери.

Необхідно завжди пам’ятати, що під час проведення щеплень виникає мінімальний ризик розвитку післявакцинальної реакції або ускладнення, порівнянно з тяжким перебігом інфекційної хвороби та ризиком виникнення ускладнень.

Будьте пильними й не вірте непрофесіоналам, які виконують чиїсь замовлення та паплюжать одне з величних досягнень медицини – вакцинацію. Робіть щеплення собі та своїм дітям, бо тільки так ви зможете захиститися від інфекційних захворювань. Для щеплень використовуються безпечні та ефективні вакцини. Сьогодні із впевненістю можна говорити, що вакцинопрофілактика є не тільки ефективним методом попередження низки інфекційних захворювань,  але й надійним засобом активного довголіття.

Всі, хто був востаннє щеплений у 14 чи 16 років від дифтерії та правцю (через відсутність вакцини), повинні провакцинуватися зараз. Це можна зробити в кабінеті щеплення міської поліклініки №1, здоровпункті університету чи за місцем проживання.

Майя Стринадко, лікар здоровпункту