Творча зустріч Богдана Теленька

Публікація від 10 квітня 2017.

Історія не віддільна від літератури. Письменник – це археолог нашого життя, який із кожним новим твором знаходить алмаз і перетворює його в діамант. Яскравим підтвердженням цього процесу стала презентація роману-есе «Коли засурмить Сьомий Ангел» та літературно-документального видання «Соловецький мартиролог Поділля» українського журналіста, публіциста і громадського діяча Богдана Теленька. Зустріч відбулася за сприяння міського управління «Просвіта» та кафедри історії української літератури та компаративістики.

Олена Броварська, кандидат філологічних наук, один з організаторів зустрічі, розповіла про життєві віхи письменника. Також відбувся короткий огляд творчості Богдана Теленька. Впродовж професійного зростання автор займався політичною журналістикою. Сьогодні він є головним редактором хмельницької міської газети «Проскурів». Серед творчих напрацювань переважає публіцистика та есеїстика.

Після невеличкої презентації естафету перейняв Богдан Теленько, завдяки чому з уст автора присутні дізналися про зміст творів та історію їхнього написання.

Літературно-документальне видання «Соловецький мартиролог Поділля» створене на основі секретних архівів ФСБ Росії. Це об’ємна праця, в якій вдалося вмістити майже 5 тисяч персоналій – вихідців із Хмельницької області, які загинули на будівництві Біломор-Балтійського каналу в системі Соловецького табору особливого призначення (СЛОНа) в далекій Карелії в 1930-і роки. Ці матеріали – це лише вершина айсбергу, адже багато сімей примусово вивозили також із інших областей України. Тому дослідження можна продовжити, бо архівного масиву для цього вистачає.

Роман-есе «Коли засурмить Сьомий Ангел» складається з трьох розділів: «Соловецький лабіринт», в основі якого однойменна повість-есе автора, доповнена новими змістовними матеріалами та літературно-публіцистичними образами; «Хресна дорога України» та «Забутий шлях Слобожанщини», які загалом актуалізували проблематику роману. Темою книги є польсько-українські відносини, протистояння нашого народу проти Росії протягом багатьох років. Також порушено проблему подвійних стандартів, адже немає точного трактування історичних подій, які треба правильно пояснити, щоб зрозуміти теперішнє і спрогнозувати майбутнє. В романі залишається відкритою відповідь на важливе запитання: що чекає Україну після нинішніх історичних випробувань?

Після змістовної розповіді присутні ставили запитання, завдяки чому продовжувалося активне спілкування. Богдан Теленько подарував деканові факультету української філології та журналістики Коваленку Борисові Олексійовичу декілька видань «Соловецький мартиролог Поділля». Також охочі мали змогу придбати творчий доробок автора й отримати автограф на пам’ять про зустріч.

Ірина Хижа, студентка ІІ курсу

факультету української філології та журналістики