Весняна хандра і як з нею боротися!

Публікація від 11 травня 2017.

Весна – особлива пора року, це час приємних змін, грандіозних очікувань, мрій та власного перевтілення. Весною день стає довшим, сонячного проміння стає більше. Однак у цей період неочікувано приходить хандра. Здавалося б, чому сумувати, адже зрозуміло: скоро буде тепло, почнуть співати пташки, розпускатися дерева й квіти. Проте факт залишається фактом: весною багато людей відчуває сум і апатію. Чому довгоочікувана весна, та сонце не змушують нас радіти, чому нас огортає весняна туга і як з нею боротися? На вулиці сяє сонце, а ти сидиш в аудиторії, лише зрідка відводячи погляд від вікна, не зовсім орієнтуючись, про що там розповідає викладач. У такі моменти студенти, мабуть, задумуються над тим, чи не кинути все це й утекти кудись на природу. Світ навколо чомусь здається похмурим і сірим, думки стають млявими й безрадісними. Тобі постійно хочеться спати, а навчання втомлює, як ніколи, та й узагалі нічого не хочеться робити? Так і проявляється весняна хандра. Переважно такий стан людина відчуває тому, що навесні активізується перебудова самого організму, яка торкається нашої психіки.

Практичні психологи вважають, що весняна хандра – це не вигадка, а науково обґрунтований факт. У весняний період практично в кожної людини настає втома, яка легко й непомітно може перерости в депресію. Причини можуть бути різні: зміна сезону, навантаження, стреси, авітаміноз, зовнішні умови, тобто все, що так чи інакше переживає студент. Якщо ви помітили в себе схожі ознаки, пропоную не падати духом, а боротися із «сірим звіром»!

Насамперед пам’ятайте, що весна – час оновлення, змін, «генерального прибирання» не тільки вдома, але й у голові. Тож не зайвим буде «перетрусити» шкідливі думки, установки, упередження, які заважають жити. Ось декілька порад:

• Починайте день із посмішки, і ви помітите, як світ навколо стане привабливішим і веселішим.
  • Мисліть позитивно, адже ваші думки визначають ваш стан. Заохочуйте емоції, які борються з нудьгою. Американський психолог Леслі Кірбі виділила вісім емоцій, які допомагають уникнути нудьги: цікавість, гордість, надія, щастя, вдячність, здивування, вмотивованість і задоволення. Навчіться їх розпізнавати, переживати і згадувати про них.
  • Займіться улюбленою справою – це допоможе вам відволіктися від якихось негараздів та розслабитися.
  • Не забувайте про спорт, він чудово «розвантажує» тіло й мозок, а також не тільки дає бадьорість, але й покращує настрій, тому що сприяє виробленню ендорфінів, які позитивно впливають на емоційний стан.
  • Намагайтеся проводити достатньо часу на свіжому повітрі, це дасть вам енергії, покращить настрій і самопочуття.
  • Зверніть увагу на своє харчування, більше спіть, слухайте приємну музику, дивуйте себе й близьких, смійтесь, не сидіть на місці, додайте кольорів цій весні!

Сподіваюся, ці поради будуть корисними для вас. Не зволікайте, – адже все залежить лише від вас самих. Боротися з весняною депресією – це дуже навіть приємно! Не забувайте бачити позитив у всьому і скрізь!

Наталія Горбулевич, студентка факультету корекційної

та соціальної педагогіки і психології