VI Всеукраїнська студентська археологічна конференція «Археологічні дослідження в Україні: здобутки та перспективи»

Публікація від 30 травня 2017.

Історично склалося так, що наш виш упродовж багатьох років має тісні зв’язки із вітчизняною археологією. Цим ми повинні завдячувати нашому колишньому викладачеві Іонові Срульовичу Винокуру, адже за часи його трудової діяльності було започатковано перші солідні археологічні дослідження.

Сьогодні історичний факультет Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка продовжує утримувати позицію першості в регіоні щодо розвитку не лише науки історичної, а й археологічної. Окрім щорічних експедицій, на базі факультету проводиться Археологічна конференція, яка має статус Всеукраїнської. Раз на рік студенти з усіх куточків України беруть участь у цьому святі науки. І, перебуваючи під впливом атмосфери міста та щирості й гостинності кам’янчан, вони говорять: «Кам’янець-Подільський – легендарність, історичність та величність».

Цьогорічна конференція, яка за порядком була вже шостою, зібрала юних дослідників зі всіх куточків України – від Одеси до Житомира, від Чернігова до Рівного. Приємно, що на цю конференцію було надіслано матеріали з Могильовського державного університету (республіка Білорусь). Це свідчить про визнання нашого вишу як одного зі стовпів вітчизняної науки.

Почалося зібрання 23-го травня в 208 аудиторії головного корпусу університету. Перед присутніми виступив проректор із наукової роботи нашого вишу, доктор фізико-математичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, дійсний член Академії наук вищої школи України Конет Іван Михайлович. У своїй промові він розповів про історію створення Кам’янець-Подільського університету, ознайомив гостей зі світлими та сумними її сторінками. Учасники та гості ознайомилися також із науковими здобутками викладачів, студентів, аспірантів та докторантів факультету на університету.

Привітав учасників конференції і завідувач кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правознавчих дисциплін, кандидат історичних наук, професор Федьков Олексанр Миколайович. Під час свого виступу він промовив: «Археологія – це вступ до науки загалом. Відомий сучасний історик та методолог Мішель Фуко в своїй праці «Археологія – знання» каже, що археологія – це не лише наука про минуле на основі матеріальної культури, це входження до історичної науки, оскільки саме через археологію ми робимо перші кроки в пізнанні давньої історії. В університеті археологія «поставлена міцно на рейки», адже саме в стінах нашого факультету працювали такі великі дослідники, як Юхим Йосипович Сіцінський, Іон Срульович Винокур, також уже протягом багатьох років працює археологічна експедиція, яка проводить дослідження, що мають певну цінність не лише для студентів – учасників, а й для науки загалом. Варто зазначити, що під час таких зібрань студенти роблять свої перші самостійні кроки в науковій діяльності і це також важливо.»

Також гостей привітав доцент кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правознавчих дисциплін Гуцал Анатолій Федорович. Він зазначив, що такі зібрання хоч і не вирішують глобальних проблем, але головним їхнім завданням є сприяння розвитку молодого покоління та налагоджуванню контактів, що є дуже важливим. Також Анатолій Федорович висловив сподівання, що в цьому залі також присутні майбутні археологи-професіонали.

Конференція проходила 3 дні. Першого дня було проведено пленарне засідання, на якому зі своєю доповіддю на тему «Архетип «вогонь» та його вплив на матеріальну культуру слов’ян» виступив студент Інституту історії, етнології та правознавства Чернігівського національного університету імені Тараса Шевченка Карась Ігор Павлович. Також були заслухані доповіді «Експериментальна археологія в дослідженнях житлобудування культури Трипілля-Кукутені» студента нашого вишу Левінзона Євгенія Юрійовича,. Свої перші кроки на науковій ниві зробив студент фінансово-економфчного коледжу ПВНЗ «Хмельницький економічний університет» Цінько Ю. Д., який виступив із доповіддю «Кам’яні скульптури лівобережної частини Середнього Подністров’я». Цікавою, змістовною була доповідь студентки Одеського національного університету імені І. Мечникова Штогрін Вікторії – «Римма Дмитрівна Бондар як дослідниця «кам’яної гори» поблизу с. Орловка».Після пленарного засідання гостям була запропонована екскурсія містом, яку провів доцент кафедри історії України Стецюк Вадим Борисович.Другий день конференції був більш насиченим. Він запам’ятався не лише плідною роботою та жвавими дискусіями по секціям, яких, до речі, було 3 («Секція історіографії та методології», «Секція актуальних проблем археології первісного суспільства» та «Секція Давньоруської та Пізньосередньовічної археології»), а й поїздкою до Хотинської фортеці, яка вразила гостей своєю величчю.

Третього дня, одразу після сніданку, нашим гостям було запропоновано екскурсію музеями міста, яку люб’язно провів кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Старенький Ігор Олександрович.Загалом студенти були приємно вражені організацією та проведенням конференції, вони висловили щиру подяку її організаторам та пообіцяли навідатися до Кам’янця-Подільського ще.

Максим Сльозкін, студент 1 курсу історичного факультету