До змісту

Бережіться кліщів

Публікація від 13 червня 2017.

Сьогодні кліщів можна надибати не тільки в лісі, а й у місті – в парках, скверах, біля водойм.

Кліщі паразитують практично на всіх видах диких та свійських тварин, а також на птахах. Під час крововсмоктуваання кліщі втягують із кров’ю збудників інфекцій, які потрапляють до кишківника та слинних залоз комахи. Вони переносять збудників кліщового вірусного енцефаліту, геморагічних та КУ – лихоманки, кліщового бореліозу. В організм людини збудники захворювань потрапляють із слиною кліща під час крововсмоктування або при роздавлюванні кліща та наступному втиранні його фекалій на пошкодженні ділянки шкіри.

Кусає кліщ не одразу, він досить довго повзає по людині, причому тільки знизу догори. Кліщ присмоктується до тіла найчастіше в тих місцях, де ніжна шкіра – за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках, волосистій ділянці голови, попереку.

Не кожен укус кліща небезпечний, адже заражені не всі кліщі. Якщо ж вам не пощастило й сталося зараження, то потрібно точно знати головну видиму ознаку бореліозу. На місці укусу виникає кільцеподібне почервоніння (еритема), краї якого злегка підняті, центр має менш інтенсивне забарвлення, ніж краї. Природним продовженням ураження є свербіж або больові відчуття на місці укусу. Симптоми бореліозу проявляються лише через 1-2 тижні після укусу кліща. Є також безеритемна форма бореліозу. Щоб уникнути укусів кліщів, потрібно до цього підготуватися:

  • Одягнути на прогулянку одяг із комірцем, який щільно прилягає до шиї; манжети і штани повинні бути заправленими у шкарпетки; обов’язкові головні убори та високе взуття.
  • Обробити одяг та відкриті ділянки шкіри репелентами.
  • Якщо ж нападу кліща не вдалося уникнути, то його необхідно якомога швидше видалити. Найкраще це зробити в медзакладі. Якщо ж ви за містом, то це потрібно робити дуже обережно, щоб не відірвати кліщу голову. Чистою серветкою взяти кліща за черевце й обережно, повільно викручувати проти часової стрілки. Можна це також зробити повільно, розхитуючи з боку в бік й легко витягуючти його зі шкіри. Місце укусу обробити спиртовмісним розчином, йодом або зеленкою. Руки продезінфікувати. Видалених кліщів помістити до скляного посуду (з доступом повітря) і (живими) доставити до лабораторних центрів для діагностики. Якщо ж із якихось причин ви вчасно не виявили кліща й інфікування відбулося, необхідно звернутися до лікарів-інфекціоністів.

Майя Сртинадко, лікар здоровпункту