“Від забуття до відкриття”: відкритий захист дипломних робіт студентів спеціальності “Реставрація творів мистецтва”

Публікація від 24 червня 2017.

– Придивіться тепер всі уважніше до картини, – звертається до пристуніх Наталія Урсу. – Так, у центрі – Бог-Отець. А над ним голуб. Це, швидше за все Бог-Святий Дух. Вже дещо схоже а Святу Трійцю, чи не так? Але для того, щоб це була Трійця треба ще Бог-Син. І він тут присутній – у виноградній лозі довкола картини.

Це відкриття відбувається прямо під час відкритого захисту дипломних робіт студентів спеціальності «Реставрація творів мистецтва». Присутні, а їх у залі картинної галереї чимало, затамовують подих. Це справді хвилюючий та красивий момент, свідками якого ми стали. Хвилюється й студентка Анна Карлик, адже це вона реставрувала ікону Бога святого Духа ХІХ ст.

Захист у такому форматі проводиться щороку, та називається переглядом. У Картинній галереї НІАЗу збираються студенти, викладачі та зацікавлені мистецтвом глядачі. Студенти кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва представляють свою дипломну роботу, що складається з теоретичної частини та практичної: відреставрованої картини та копії відомого мистецького твору.

У складі комісії: Борис Негода, професор, заслужений художник України,  Наталія Урсу, завідувач, професор кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва, Інна Березіна, кандидат архітектури, доцент, Вікторія Віштаченко, кандидат мистецтвознавства, старший викладач та Ольга Якубовська, викладач кафедри образотворчого мистецтва та реставрації творів мистецтва.

Вони коментували кожну роботу, але вели діалог не лише зі студентами, а й з глядачами, що прийшли на захист. Звертали їх увагу на певний елемент картини, колір, сюжет.

Студенти, що знаходяться за крок від статусу «бакалаврів» помітно хвилюються, але варто їм почати розповідати комісії та глядачам про свою роботу, як одразу змінюються. Голос стає більш впевненим та виразним, вони, так би мовити, breathe with passion.

Це, а ще відреставровані картини, написані полотна – не можуть не вражати.

Вражала й тематика, над якою студенти працювали – вони досліджували причини пошкодження картин та шляхи виправлення цього. Проблем, які трапляються з творами мистецтва – неочікувано багато. І це не лише час, неправильна температура чи місце зберігання. Інколи шкоду наносять й непрофесійні реставратори, необережно наносячи заплати, або шари лаку.

– Ви рятуєте твори минулих поколінь для поколінь майбутніх, – як зауважив один із присутніх. І з цим не посперечаєшся.

Оксана Грушанська

Фото: Сергій Швець