Зустрічі, котрі зближують

Публікація від 7 вересня 2017.

Our stories are incomplate without each other

Саме цими словами можна коротко описати зміст книги «Євреї та українці. Тисячоліття співіснування», яку 5 вересня презентував на історичному факультеті наш постійний гість, а віднедавна – почесний професор кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, дослідник історії України Підкарпатської Руси та етнічних груп сучасної Канади, професор, дійсний член Академії наук Королівського товариства Канади Павло-Роберт Магочій. Ця книга вийшла завдяки фінансовій підтримці благодійного фонду «Ukrainian Jewish Encounter» та видавництва Торонтського університету для кафедри українознавчих студій Торонтського університету.

Зустріч розпочалася з виступу декана історичного факультету нашого вищу, кандидата історичних наук, доцента кафедри всесвітньої історії Дубінського Володимира Анатолійовича. У своїй промові він підкреслив важливість таких зустрічей та зазначив, що гарною традицією стало проведення на факультеті презентацій за участі в них різних благодійних фондів, зокрема й міжнародних.

Далі модератор зустрічі, доктор історичних наук, професор, академік Академії наук вищої освіти, завідувач кафедри історії України Філінюк Анатолій Григорович після привітання запросив до слова доцента кафедри історії України, кандидата історичних наук Стецюка Вадима Борисовича.

У своїй промові Вадим Борисович розповів про те, що однією з найбільших етнічних складових України були євреї, які, звісно, відігравали важливу роль в історії України. Також він наголосив на тому, що ця сторінка навіть в історії Кам’янця-Подільського є майже повністю втраченою. Є величезний пласт історії, який ми не можемо побачити наживо, але маємо змогу ознайомитися з історичними джерелами та працями історіографів. (ред. – істориків, які що досліджують таку проблему).

Цікавим для студентів також був виступ професора Павла-Роберта Магочія, який завершився низкою цікавих запитань. Студенти цікавилися, як готувалася книга, які труднощі виникали під час її написання, якою була реакція на англомовне видання монографії.

Книга «Євреї та українці: тисячоліття співіснування» відкриває погляд щодо кращого розуміння суперечливих моментів українсько-єврейських взаємин та дозволяє зрозуміти, що історичний досвід етнічних народів в Україні не лише розділяв, але й поєднував їх. Видання містить величезну кількість інформації для тих, хто цікавиться історією України, зокрема історією співіснування на Україні двох народів – українського та єврейського.

Максим Сльозкін, студент 2 курсу історичного факультету