До змісту

Випускники істфаку презентуватимуть «Листи зі Старого міста»

Публікація від 20 вересня 2017.

Аспірантка кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правознавчих дисциплін, Ольга Комарова (творчий псевдонім – Ольга Колодянська) та магістр історії, випускник історичного факультету Олександр Бучковський у тандемі створили новий художній роман про Кам’янець-Подільський. Події твору розгортаються у серці Старого Кам’янця, у місті, яке поєднало творчий тандем молодих істориків.

Олександр Бучковський – магістр історії, дослідник історії Церкви, щирий українець із міцним польським корінням. Він майстерно, покроково устами персонажа о. Олександра Янчинецького, настоятеля Катедри, навертає головну героїню до безгріховного життя. В свою чергу, аспірантка Ольга Комарова завуальовано розкриває частину своїх творчих поривів у образі художниці Октавії, орієнтуючись на мистецькі витоки власного життєвого покликання.

Автори познайомилися десять років тому на заняттях у місцевій літературній студії «Джерельце», коли Ольга тільки-но вступила на навчання в наш університет. Втім, наважилися на промовистий творчий експеримент лише зараз, коли їх вже поєднує дещо більше, ніж дружба. Відтепер – і родинний зв’язок.

Опис сюжету:

Це історія про живописні полотна, які інколи змінюють людські долі, про чоловіків-копії та постійний пошук жінкою “оригінального полотна”, про нелегкий вибір чоловіка між жінкою та скульптурою жінки, про тонку грань між гріхом та святістю, вседозволеністю та забороною…

Події роману розгортаються у серці Старого Кам’янця. Молода художниця Октавія, яка тільки-но повернулася з Польщі на запрошення подруги Агати, закохується у зберігача фондів Кам’янець-Подільського державного музею-заповідника. Випадкове знайомство та значна різниця у віці змушує її завуальовувати свої почуття, які переповнюють душу. Аби не видати себе вона пише любовні листи, які ховає у надійну схованку – нішу мінарету під золотавою Мадонною Кафедрального костьолу. Дівчина сподівається одного разу віддати заповітний ключ від дверцят споруди, загублений настоятелем католицькому храму, обожнюваному пану Францішку Грошевському.

Невдовзі зберігач фондів пропонує дівчині написати трояндовий натюрморт на замовлення. Октавія радіє такій нагоді. Проте головний священик Катедри дізнається впродовж сповіді дівчини про її почуття та про процес написання замовленого полотна безпосередньо у помешканні розлученого чоловіка. Усвідомивши усю делікатність ситуації молода художниця зникає на два роки з міста.

…Невдовзі вона стає відомою. На художньому вернісажі у галереї мистецтв знайомиться з молодим італійським режисером українського походження, який приїхав до Кам’янця шукати натхнення для нової кінострічки. Він купує її натюрморт, поступово закохує у себе. Як же він схожий на пана Францішка! Вони різняться лише кольором очей та відтінком волосся… Інколи важко й відрізнити “копію” від “оригіналу”.

Та доля знову зводить Октавію із покинутим замовником. Художниця погоджується дописати полотно, перебуваючи у впевненості своїх почуттів до молодого Сандро. Але гоноровий та нарцистичний режисер знову штовхає її у гріховні тенета пристрасті навколо недописаного трояндового натюрморту.

Втім, цього разу у неї є суперниця – обожнювана Францішком білосніжна мармурова скульптура з надгробку Лаури Пшездецької, яка знаходиться у одній із лав кількасотлітньої Катедри. Октавія не воліє здаватися, шукаючи шляхи уникнення заборон для потенційного шлюбу з Францішком. Офіційна заява Папи Франциска про новації у Церкві дають їй шанс на спільне щастя з коханим, якого досі не підпускали як розлученого чоловіка до таїнства причастя…

Настоятель Катедри розплутує складний любовний багатокутник з відтінком грішної пристрасті та Божим помислом. Зберігач фондів музею, скульптурний витвір Віктора Бродського, молода художниця Октавія, італійський режисер Сандро, археолог музею – усі герої об’єднані міцними нитками почуттів та спорудами, які переплелися у Місті Сонця. Їх думки та переживання відбилися у старій бруківці Польського та Вірменського ринків, у розбитих стінах Турецького бастіону, у гвинтових сходах мінарету, за різьбленим конфесіоналом костьолу, у картинах галереї мистецтв… у епістолярних одкровеннях головної героїні. Отець Олександр у постійній молитві намагається визволити гріховну душу дівчини з обіймів підступного пана Францішка, але сам опиняється в небезпеці… Автори майстерно прописали лінії любовних листів Октавії та офіційних листів з дієцезії до Папи Римського, надіслані у Ватикан.

Презентація роману відбудеться 22 вересня 2017 року залі з венеціанським дзеркалом галереї мистецтв Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, де трапилася розв’язка сюжету роману. Цілком ймовірно, що серед присутніх гостей презентації ви побачите реальних прототипів героїв спільного твору Ольги Колодянської та Олександра Бучковського.

Меценатами видання виступили декан історичного факультету Володимир Дубінський та підприємець з Мелітополя Дмитро Василь’єв. Проілюструвала роман Івано-франківська художниця Галина Команяк-Вінтонів.

Презентація відбудеться в рамках всеукраїнського форуму «Літсторія» 22 вересня 2017 року о 18.00. Місце проведення: галерея мистецтв історичного музею-заповідника (Старе місто). Вхід вільний.

За інформацією історичного факультету

Фото: Ангеліна Єфименко