Як призвичаїтися до студентського життя

Публікація від 25 вересня 2017.

Упродовж життя людина багато разів міняє свій статус і тому мусить, потрапляючи в різні мікросоціальні умови (дит. садок, школа, ВНЗ, робота тощо), пристосовуватися (адаптовуватися) до них. Кожного разу необхідно виробляти для цих умов нові форми поведінки. Адаптація є динамічним процесом прогресивної перебудови функціональних систем.

Університет із перших днів ставить перед студентами різні завдання. Їм необхідно успішно навчатися за новою системою, засвоїти певні норми поведінки, пристосуватися до студентського колективу, звикнути до нових умов розумової праці та режиму.

Ці вимоги деколи переважають можливості студента та змінюють стан емоційної сфери, викликаючи неспецифічну, стресову реакцію організму. Більшість студентів адаптовується до нових умов швидко й легко, інші пристосовуються трохи довше, а деяким студентам це зробити дуже важко. Бувають випадки, коли людина не може призвичаїтися до змін. У таких людей виникає емоційний дискомфорт (сум, тривога,напруженість, порушення сну), а згодом це впливає й на фізичний стан. Таке буває з тими студентами, які не самі хотіли навчатися далі, а зробили це на вимогу й бажання батьків.

Перший курс університету – один із найбільш критичних періодів у житті студентів. Для багатьох першокурсників вступ до університету – це емоційно-стресова ситуація: змінюється звичний стереотип, зростає психічне та емоційне навантаження. Від того, як пройде адаптація на першому році навчання, залежить працездатність та успішність студентів у наступні роки. Після вступу до університету на студента впливає комплекс факторів: студентський колектив, зміна умов проживання (гуртожиток чи квартира), зміна режиму, нові навантаження тощо.

Організм пристосовується до цих факторів, мобілізуючи для цього систему адаптаційних реакцій.

Важливе значення в адаптації має рівень шкільних знань, комунікаційна здатність людини, стан здоров’я (психічний та фізичний) та працездатність.

Щоб швидше адаптуватися до навчання, необхідно організувати режим праці та відпочинку, режим харчування, сну.

Недосипання, брак відпочинку може призвести до психоемоційних порушень та хвороб.

Необхідно організувати режим так, щоб встигати після пробудження та ранкового туалету, зарядки ще й обов’язково поснідати. За період перебування в університеті робити легкі «перекуси» (банан, йогурт, печиво), щоб не бути голодним більше 3-х годин. Обов’язково обідайте, адже в студентській їдальні смачно готують, або готуйте самі. За 2-3 години до сну вечеряйте. Після занять в університеті обов’язково перепочиньте, краще на свіжому повітрі. Виділіть час для підготовки до занять та хобі, лягайте вчасно спати. Сон повинен тривати не менше 7-8 годин. Повноцінний сон має велике значення для здоров’я та високої працездатності.

Важливо дотримуватися правил особистої та загальної гігієни. Ви перебуваєте в колективі й для відчуття комфорту вам необхідно пам’ятати, що чисте тіло не має неприємного запаху. Вчасно міняйте нижню білизну, шкарпетки чи колготки, періть одяг та постільну білизну. Не забувайте мити руки після кожного відвідування санвузла, перебування в громадських місцях і транспорті. Це вбереже вас від багатьох хвороб та неприємностей.

Не переймайте від інших шкідливі звички – тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв. У моді – здоровий спосіб життя. На заняття одягайтеся так, щоб вам було зручно (не за календарем, а за погодою), але не так, як на дискотеку. Бережіть хребет, ноги, носіть зручне взуття без високих підборів, ніяких кросівок.

Для того, щоб у вас було все гаразд із навчанням, старайтеся вчасно виконувати всі завдання, не відкладайте на потім. Цікавтеся суспільним життям міста, університету, відвідуйте виставки, концерти, і тоді ваше студентське життя буде цікавим і захопливим.

Майя Стринадко, лікар здоровпункту