Випадковість? Не думаю

Публікація від 13 жовтня 2017.

У передчутті свята Дня захисника України хотілося б згадати, що ця дата (14 жовтня) значить для нашого народу.

По-перше, цього дня церкви східного обряду відзначають одне з найбільш шанованих свят – Покрову Пресвятої Богородиці. З цим святом пов’язані дві легенди. Згідно з однією цього дня військо давніх русів на чолі з  Аскольдом  взяло в облогу центр  православ’я – Константинополь. Мешканці столиці Візантії в щирій молитві звернулися до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця, за оповіддями, з’явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не змогли побачити цих людей. І, як свідчать деякі джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами. За іншою версією, натхненням для свята стало видіння Андрія Юродивого Константинопільського під час облоги Константинополя військами агарян. Пресвята Богородиця з’явилася мешканцям міста в храмі та прийняла їх під свій захист-покров. Після цього ворог відступив, а місто було врятовано.

По-друге, за указом Президента України, з 1999 року, «враховуючи історичне значення і заслуги козацтва в утвердженні української державності та його істотний внесок у сучасний процес державотворення», 14 жовтня вважається Днем українського козацтва. Треба відзначити, що дата вибрана невипадково: вже згадану раніше Богородицю-Покрову запорізькі козаки особливо шанували й мали на Січі церкву, побудовану на її честь, та ікону “Козацька Покрова”. І саме цього дня козаки проводили ради, обирали кошових, старшин, гетьмана, і це, безумовно, дуже справедливо, та й величально.

По-третє, цей день вважається символічно Днем створення Української повстанської армії. Адже в умовах боротьби за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобуття Україною самостійності та соборності це військово-політичне формування ототожнювало себе з козаками.

По-четверте, з 2015 р. указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості 14 жовтня є державним святом і неробочим днем.  «… Покрова Пресвятої Богородиці ще з козацьких часів був святковим днем захисників Вітчизни, тому минулого року свідомо викреслюючи з українського календаря чуже, штучно до нас принесене свято російської армії-окупанта, я цілком природно зупинив свій вибір на 14 жовтня», – підкреслив Петро Порошенко.

Отже, як бачимо, 14 жовтня – це не просто перша найкраща дата календаря. Якому закладена міць єднання поколінь, незламний дух наших пращурів у минулому та сміливість вибору сьогодні.

Анастасія Дудик, студентка 3 курсу історичного факультету