«Яка виборча реформа потрібна українцям?» – форум Інституту “Республіка”

Публікація від 23 жовтня 2017.

Інститут “Республіка” – це Всеукраїнське громадське об’єднання, метою якого є залучення громадян України до демократичних перетворень у державі. Створено її 1997 р.  як суспільно-аналітичний центр. Засновником Інституту є правозахисник, класик свободи мирних зібрань Володимир Чемерис.

За період свого існування організація завжди стояла на сторожі  демократичних цінностей, прав та інтересів громадян. Інститут «Республіка» став одним з ідеологічних центрів нового демократичного руху в Україні та провідною правозахисною організацією країни. З березня 2016 р. Інститут “Республіка” отримав членство та національне координаторство в європейській мережі громадських організацій та рухів, які працюють із громадами – ECON.

Організація проводить багато цікавих заходів. Наприклад, 12 жовтня в Кам’янці-Подільському відбувся форум «Яка виборча реформа потрібна українцям?» за участі представників місцевої влади, представників місцевих політичних партій, громадських активістів, експертів, ЗМІ та небайдужих громадян. Зокрема, форум відвідали представники політичних партій та об’єднань: Білецька Тетяна Вікторівна («Рідне місто»), Посітко Михайло Володимирович (ВО «Свобода»), Кобильник Василь Володимирович (БПП «Солідарність»), Гурома Степан Анатолійович (Радикальна партія Олега Ляшка), Ткач Олег Васильович (ВО «Батьківщина»), Сметанюк Тетяна Іванівна («Народний фронт»). Окрім представників громадськості, на цьому зібрані були й небайдужі жителі міста та студенти.

Захід розпочався з вітального слова Христини Будурович(регіональний координатор ВІ «Активна Громада»). Далі виступив представник від Камянець – Подільської міської ради Дмитро Васильянов, який наголосив, що обговорюване питання є досить актуальним.

Після чого помічник координатора Михайло Будурович описав сучасне виборче законодавство, зокрема, звернув увагу на законопроекти, які стосуються виборчого права, а саме: 1068-1 (Про вибори народних депутатів за відкритими списками) і 1068-2 (Про вибори народних депутатів). Також Михайло Будурович підкреслив що попри ці два законопроекти можливі спроби «просунути» на розгляд до Верховної ради Проект виборчого кодексу України (3112).

Потім організатори оприлюднили результати соціологічних опитувань стосовно ставлення громадян до реформування виборчого законодавства. Згідно із даними, найбільше опитаних підтримали пропозицію щодо зміни виборчого законодавства, трохи менше висловилися за вибори за відкритими списками і найменше вважають, що нічого не потрібно змінювати.

Під час дискусії щодо виборчої реформи частина присутніх підтримала законопроект про реформування законодавства, але водночас інші висловлювали думки про те, що зміна закону – надто радикальний хід. Також у ході дискусії представники політичних сил ВО «Свобода», БПП «Солідарність» і «Народний фронт» та представники громадськості дійшли висновку, що перш ніж змінювати виборче законодавство, треба звернути увагу на партійну систему в державі й визначити ознаки політичних партій.

Ознаками партії, яка має право на існування, було визначено: ідеологічність, наявність регіональних та місцевих представництв, тривале існування і загальна репутація.

Частина присутніх виявила прихильність до їдеї прийняття нового виборчого законодавства. Після довгих обговорень більшість учасників погодилася, що сьогоднішнє виборче законодавство в такій формі залишатися не може. Дехто з учасників форуму висловив готовність до підписання петиції щодо збільшення міри  покарань за порушення виборчого законодавства.

Другий блок заходу пройшов у формі гри-моделювання “Право вибору”. Інтерактив мав на меті відтворити виборчий цикл (міжвиборчий період – виборча агітація – день виборів- міжвиборчий період) і перевірити, які зміни учасники запропонують у цьому процесі.

Метою форуму було обговорення стану виборчої реформи в Україні, її основних переваг і недоліків, визначення першочергових кроків щодо змін виборчого законодавства.

Яна Пінкас, магістрантка історичного факультету