Передноворічні знахідки студентів-археологів

Публікація від 5 січня 2018.

Так склалося, що наше місто багате на різні історико-культурні пам’ятки та архітектурні будівлі. Але більшість містян та туристів вбачають культурну цінність лише в архітектурних будівлях, а про ті пам’ятки, які розповідають нам про побут наших предків, ми воліємо не згадувати, залишивши цю віху історії кваліфікованим спеціалістам.

Доля, яка нещодавно спіткала млин Френкеля, ледь не повторилася з пам’яткою археології, котра розміщена неподалік Кубачівського кар’єру. Поселення трипільської культури, яке датується 6-3 тис. до н.е., зазнало поки що незначного руйнування з боку кар’єру. Виявили цей “злочин” студенти 2-го курсу історичного факультету Левінзон Євгеній та Яхієв Ільдар, котрі проводили обстеження пам’ятки в околицях с. Смотрич (колишнє передмістя Кубачівка).

У результаті огляду місцевості студенти-археологи з’ясували, що разом із тоннами землі назовні почали вигортати частини трипільських жител із великою кількістю кераміки та обмазки.

Наступного дня спільно з провідним науковим співробітником Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника кандидатом історичних наук Стареньким І. О. було організовано повторну детальну фіксацію наслідків руйнування трипільського поселення. Археологи зібрали велику кількість багатоорнаментованої кераміки декількох хронологічних етапів Трипілля (що свідчить про багатошаровість пам’ятки), крем’яні знаряддя праці та велику кількість кісток.

Тоді як, 2018 рік оголошується в Україні «Роком охорони культурної спадщини», тоді як рада ЮНЕСКО вирішує питання про внесення великої кількості пам’яток культурно-історичної спільності Трипілля-Кукутень до списку світової спадщини, рівень нашого захисту пам’яток культури, яку по всьому світі називають «діамантом», залишається в Україні поки що чи не в кам’яному віці.

Максим Сльозкін (за інформацією археологічного гуртка історичного факультету)