Кір: симптоми, профілактика, лікування

Публікація від 17 січня 2018.

В Україні зростає захворюваність на кір. Фахівці вважають, що головна причина цього – відмова від профілактичних щеплень.

Захворювання на кір характеризується періодичною циклічністю: кожні 5-6 років спостерігається зростання захворюваності. Складна епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір пояснюється, як відомо, зростанням переважно невакцинованого прошарку населення. Епідемій не виникає, коли щеплено 95% населення. Останніми роками люди масово відмовляються від вакцинації, тому й з’являються такі спалахи інфекційних хвороб, про які давно забули в розвинених країнах.

В Україні хворіють не лише діти, а й дорослі. Причиною зараження цією хворобою є те, що інфіковані не отримали щеплення в потрібний час. Перше щеплення проти кору роблять у 12 місяців (1 рік), ревакцинацію – в 6 років. Можна робити щеплення і дорослим – до 30 років, адже відмови від щеплення почалися на початку 90-х років минулого століття.

Особливо небезпечно, якщо невакцинована людина – мама. Адже вона передає імунітет з інфекційними хворобами своєму малюкові. Якщо ж мама сама не вакцинована, то і її дитина наражається на небезпеку захворіти. Потрібно запам’ятати, що профілактичні щеплення, зроблені в дитинстві, захистять від кору протягом усього життя. Хоча деколи трапляються випадки, коли хворіють і щеплені люди. Це можливо тоді, коли не зроблена ревакцинація. Але навіть одне щеплення може врятувати від важкого перебігу хвороби та різних ускладнень.

Вірус кору є дуже активним, тобто дуже швидко переміщається. Навіть якщо хворий перебуває в іншій кімнаті, все одно для близьких існує великий ризик заразитися. Тому, якщо був контакт із хворою людиною, радять упродовж 72 годин зробити щеплення. Протипокази від щеплення проти кору можуть бути: алергічні реакції на аміноглікозиди, анафілактичні реакції на яєчний білок та введення препаратів крові.

Кір – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Джерелом збудників інфекції є тільки хвора людина, яка є найбільш небезпечною для тих, хто її оточує в катаральний період хвороби та в перший день появи висипу. На третій день після появи висипу зараження різко знижується, а на четвертий день такий хворий уже не є джерелом поширення інфекції.

Перші прояви – слабкість, сухий кашель, висока температура тіла. Протягом перших п’яти днів з’являються висипи в роті, а потім – по всьому тілу. Висипання зазвичай поширюється з верхньої частини тіла до нижньої: голова, тулуб, кінцівки. А зникає (приблизно через 4 дні) навпаки. Інкубаційний період – 6-17 днів, частіше – 10 днів. У тих, хто отримував імуноглобулін – цей період збільшується до 21-28 днів. Окрім катаральних проявів, можуть з’являтися болі в животі, блювота, проноси. Перші висипи з’являються за вухами, на спинці носа, потім переходять на все обличчя, шию. Далі висипи поширюються на тулуб та ківцівки. Зашийні лімфовузли збільшуються, обличчя набрякає, повіки припухають, ймовірні часті носові кровотечі. На четвертий день від початку висипання температура тіла нормалізується, висипи на обличчі та шиї швидко темніють, згодом вони пігментуються на тілі, руках і ногах. Це триває тиждень-півтора. Стан хворого покращується, якщо немає ускладнень. Карантин щодо кору триває 17 днів. Ускладнення можуть бути як ранніми, так і пізніми. При приєднанні вторинної мікробної інфекції можуть з’являтися ларингіти, трахеїти, пневмонії, отити, стоматити, коліти, енцефаліти та менінгіти. На жаль, трапляються й смертельні випадки. Надто небезпечним кір є для вагітних, бо це може завершитися передчасними пологами або розвитком різних вад у майбутньої дитини. Дуже небезпечний кір для дитини до одного року, якщо мати сама не була щеплена проти кору. Також небезпечний кір для тих, хто має захворювання крові. Для нещеплених дітей та дорослих кір стає смертельно небезпечним через ускладнення. Якогось особливого лікування кору немає. Призначається лише симптоматичне зниження температури, вітамінотерапія, використовуються засоби від кашлю та нежитю.

Важливе значення в лікуванні має догляд і правильне харчування (молочно-рослинна дієта, достатня кількість рідини). Діагностувати та лікувати цю хворобу повинен тільки лікар-інфекціоніст.

Пам’ятайте: вберегтися від кору допоможе лише вакцинація!

Майя Стринадко, лікар здоровпункту