До змісту

ВСД. Що це?

Публікація від 30 січня 2018.

Вегето-судинна дистонія – маловивчене явище, а ось її симптоми відомі практично кожній сучасній людині.

Підвищена втомлюваність, тривожність, стрибки артеріального тиску, холодні руки і ноги, надмірна пітливість, важкість у голові та біль у вилицях, запаморочливі стани – все це супутники ВСД. При цьому ніяких структурних змін в організмі лікарі не виявляють. Синдром вегетативної дистонії справді не може фіругувати як основний клінічний діагноз. ВСД називають синдромом тому, що, як правило, вегетативні розлади – це вторинні прояви різних захворювань. При ВСД порушується баланс між найважливішими відділами вегетативної нервової системи – симпатичним та парасимпатичним, тому вся симптоматика будується на дисбалансі та дисгармонії внутрішніх фізіологічних та біохімічних процесів. Під час виявлення синдрому ВСД необхідно встановити причину, через яку він виникає. Лише тоді можна визначити правильну терапевтичну тактику в лікуванні ВСД.

ВСД психофізіологічного походження може виникнути в кожної здорової людини на фоні гострого та хронічного стресу. Це найбезпечніша форма ВСД, яка легко піддається корекції. Існує ще дві форми ВСД: синдром периферійної вегетативної недостатності (пошкодження нервів, які іннервують кінцівки) та ангіотрофоалгічний синдром (пошкодження нервів, які іннервують кінцівки). Симптоми ВСД можуть бути проявом таких “грізних” захворювань, як цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, бронхіальна астма, амілоідоз, синдром Рейно та інші, тому прояви ВСД в жодному разі не можна ігнорувати. Необхідно обстежитися, з’ясувати причини захворювання та почати лікування. Якщо вчасно виявити причини ВСД та правильно пролікуватися, то про цю “неприємність” можна забути.

Щоб не захворіти на ВСД, потрібно з дитинства виробляти навички здорового способу життя: проводити процедури, які загартовують організм, регулярно займатися лікувальною фізкультурою, дотримуватися правильного режиму дня, обмежувати сидіння за комп’ютером тощо. І тоді прояви ВСД турбувати не будуть.

Життя сучасної людини проходить на фоні постійних стресових ситуацій (психоемоційних, інформаційних), що не може не відбитися на її здоров’ї. Емоційні вегетативно-ендокринні реакції на гострий стрес є нормальною фізіологічною відповіддю організму і не можуть вважатися відхиленням. Але якщо стрес стає нормою життя, то виникає надлишкове неадекватне вираження реакцій – це вже патологія, яка призводить до виникнення психовегетативного синдрому. І якщо ми хочемо зберегти здоров’я, потрібно задуматися, який спосіб життя ми ведемо і що можна змінити в ньому.

Щоб завжди перебувати в доброму здоров’ї і гарному настрої, треба просто правильно розставити пріоритети. Найперше – це повноцінний відпочинок, здоровий сон, заняття улюбленим хобі, подорожі. Все це допоможе нервовій системі працювати без збоїв.

Обов’язково знаходьте час для фізичних вправ. Зробіть хоч би елементарну фіззарядку на 20-30 хвилин і ви зразу ж відчуєте, що стан вашого здоров’я значно покращився.

Звертайте увагу на те, що ви їсте. Постарайтеся додати до свого раціону якомога більше натуральних продуктів (кисломолочні продукти, овочі, зелень, фрукти, горіхи тощо).

Майя Стринадко, лікар здоровпункту