In principio erat verbum

Публікація від 23 лютого 2018.

«Мова – духовний скарб нації», – такими словами розпочався концерт, присвячений Міжнародному дню рідної мови. Дійство відбулося 22 лютого в актовій залі центрального корпусу Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. В його підготовці взяли участь студенти факультету української філології та журналістики разом із наставниками – Дзюбак Наталією Миколаївною (кандидат філологічних наук, доцент) і Сірант Аллою Миколаївною (кандидат філологічних наук, асистент).

Студенти розповідали вірші про рідну мову не лише українською, але й німецькою та англійською. Мелодійно звучали пісні під оплески глядачів. Напрочуд цікавими й запальним були танці у виконанні дівчат. До привітань долучилися навіть діти в національному вбранні, котрі зі щирістю розказували вірші, як-от: «Для мене мова як мати єдина». Згодом дівчата в українських сукнях, зі свічками в руках оповідали історії про нелегку долю української мови. Наприкінці свята глядацька аудиторія споглядала фрагмент українського весілля з вишитим рушником,  сватами й піснями.

Слід додати, що історія сьогоднішнього дійства є трагічною: 1952 року влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою,хоча  рідною вона була лише для 3 % населення. Це було негативно сприйнято, особливо на сході, де майже винятково розмовляли бенгальською мовою. 21 лютого 1952 року під час демонстрації протесту в Дацці поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року цей день відзначають у країні як день мучеників. За пропозицією Бангладеш ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000 року першим Міжнародним днем рідної мови.

Діана Грушанська