До змісту

Презентація монографії Олександра Федькова

Публікація від 22 березня 2018.

 

 Doctrinaestfructisdulcis, radices amare!

20 березня 2018 року в корпусі №2 Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка відбулася презентація монографії «Українська соціал-демократична спілка на початку ХХ ст.: у пошуках ідейно-політичної ідентичності», автором якої є Олександр Федьков, доктор історичних наук, завідувач кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правознавчих дисциплін.

Із вступним словом виступив Володимир Дубінський, кандидат історичних наук, декан історичного факультету. В своїй доповіді, використовуючи біографічні відомості, він окреслив шлях становлення науковця: «Доречно зазначити на тому моменті, що Олександр Миколайович зростав у родині, де шанувалася тяга до знань та прагнення досягнути вершин у науковій сфері. В 1984 році з відзнакою закінчив історичний факультет… Уже 1993 року в Інституті історії України НАН України захищає кандидатську дисертацію… Після повернення до рідного університету Олександр Федьков поєднує роботу завідувача кафедри історії України та проректора заочного відділу. В 2010 році стає проректором із навчальної частини… Вже упродовж багатьох років досить активно проводить науково-дослідну роботу, залучаючи студентів до написання під своїм керівництвом курсових, дипломних, а на перспективу – магістерських робіт та кандидатських дисертацій. Сьогодні Олександр Миколайович є автором понад 150 праць, 5 монографій. Під його керівництвом захищено 7 кандидатських дисертацій.»

У своїй доповіді Людмила Климчук, кандидат історичних наук, директор бібліотеки К-ПНУ зазначила, що презентація ініційована саме бібліотекою і входить в рамки святкування 100-річчя університету та ювілею бібліотеки.

«Монографія Олександра Миколайовича була виставлена як претендент на премію Президента України – «Українська книга року». Ми з упевненістю можемо говорити про те, що це відбулося саме завдяки тому вагомому внеску, який зробив Олександр Федьков у розвиток українознавства і зокрема в розвиток української історіографії».

Анатолій Філінюк, доктор історичних наук , завідувач кафедри історії України, академік АН ВО України розповів про співпрацю з кафедрою.

«Для Олександра Миколайовича кафедра історії України стала тим місцем, де він провів більш ніж чверть століття, зростаючи від викладача до професора університету. Саме кафедра стала його творчою лабораторією… Сьогодні пригадую той день, коли я зустрів Олександра під час вступу до університету. Від нього віяло впевненістю та амбітністю. Відповівши чітко на поставлені мною запитання, він отримав допуск до іспитів, за результатами яких був зарахований студентом історичного факультету… згодом, обіймаючи посаду викладача, Олександр Федьков виконував досить відповідальну роботу: викладав надзвичайно складні курси, зокрема з української історіографії… Монографія, що сьогодні презентується, принципово була присвячена батькам. Ця книга спирається на винятково потужну джерельну базу. Зокрема, автором було опрацьовано 126 архівних справ. Це, насамперед, величезна кількість поїздок та їх самофінансування. Список джерел сягає понад 1300 позицій, що свідчить про фундаментальність та глибоку змістовність і фактичність цього дослідження.»

Про зміст дисертації розповів Анатолій Глушковецький, кандидат історичних наук, доцент кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правознавчих дисциплін.

«Сама тема дисертації є складною за своєю суттю. Тривалий час діяльність партії не знаходила відображення своєї діяльності в історіографії. Це було зумовлено тим, що  радянській історіографії було притаманно визначати такі настрої, як локальний прояв буржуазного націоналізму… Праця Федькова – це саме той здобуток, який витримав випробування часом та академічністю. Також хочу зазначити, що сьогодні ця книга допоможе розібратися в тій «плутанині», яка наявна в сучасній українській політиці. Це той випадок, коли наукова книга читається напрочуд легко не лише науковцями, а й пересічними громадянами та політичними діячами.»

Про перші кроки в науковому житті розповів Андрій Хоптяр, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник К-ПДІМЗ.

«Я надзвичайно вдячний за те, що маю змогу виступити тут, адже автор є моїм науковим наставником та, насамперед, вчителем. Саме з його легкої руки розпочалося моє наукове дослідження, яке переросло в кандидатську дисертацію. Важливість таких праць на сьогодні, на мою думку обумовлена тим, що нашій країні дуже потрібні історики – як педагоги, так і науковці. Відомою є фраза Отто фон Бісмарка: «Війни виграють не генерали, війни виграють шкільні вчителі та парафіяльні священики»… Але кожен дослідник повинен знайти для себе мотивацію. Наприклад, хтось відчуває потяг до дослідження, ейфорію від нових відкриттів, кимось рухає мотивація вчинків близьких, рідних, коханих, що теж є немаловажливим Олександр Миколайович завжди з відповідальністю ставився до своєї роботи, власних досліджень та є вимогливим, насамперед до себе. Цитата Т. Джеферсона «Я взагалі дуже щаслива людина. Чим більше я працюю, тим більше я щасливий», на мою думку, найкраще описує постать Олександра Федькова »

Наприкінці заходу, слова вдячності  висловив Олександр Федьков.

«Успіхи кожної людини ґрунтуються на успіхах попередників. Ці слова я адресую своїм учителям та професорам! Щодо презентації, то я щиро дякую бібліотеці. Я вважаю, що ця ініціатива віднайде своє продовження, адже в нашому університеті видається багато фундаментальних наукових праць та цікавих книг, про які повинні знати всі. Сподіваюсь, що це стане доброю традицією. Також хочу подякувати тим, хто підтримав мене фінансово: В. Байдич, А. Бойко, В. Федорчук, О. Симчишин – адже сьогодні видати книгу – справа досить нелегка. Працюючи над книгою, я хотів, щоб її було легко читати, прагнув писати цікаво та доступно, адже сучасна наукова методологія дозволяє це робити. Також хочу звернутись до студентства: закликаю вас усіх читати книги, адже вони навчають нас думати, мислити.»

Також автор відповів на всі питання, які підготувала в аудиторія. Зокрема, професор Олександр Завальнюк поцікавився, чи не планує Олександр Федьков видати збірку документів, опрацьованих ним в архіві.

«Це буде чудова ідея, яку я зобов’язуюсь втілити в життя. В моїх планах є видання збірки документів, які присвячені спілці. Я спілкувався з цього приводу з представниками Інституту історії НАН, які пообіцяли посприяти в цьому.»

Завершилася зустріч презентацією «Науковий доробок О.М. Федькова», яку підготували працівники бібліотеки університету.

Максим Сльозкін