Наукова конференція «Постать Олеся Гончара в інтер’єрі епохи»

Публікація від 27 квітня 2018.

25 квітня в нашому виші при кафедрі історії української літератури та компаративістики відбулася регіональна наукова конференція «Постать Олеся Гончара в інтер’єрі епохи», присвячена до 100-річчю від дня народження письменника. Своєрідним епіграфом заходу стали слова Василя Захарченка «Олесь Гончар – це явище світле. Щасливе, світле явище, явлене Богом для нас, українців, і з часом ми це усвідомимо». Олег Рарицький, завідувач кафедри історії української літератури та компаративістики, зазначив, що Олесь Гончар і справді унікальне явище в українській літературі, й уваги заслуговують не лише його прозові літературні твори, а й щоденникова та епістолярна творчість.

У рамках конференції учасники та гості мали можливість послухати цікаві доповіді, які підготували студенти та викладачі нашого університету. Змістовним і повчальним був виступ Олега Рарицького: «Епоха шістдесятництва у щоденниковому дискурсі Олеся Гончара: суб’єктивний досвід наратора». Під час виступів усі присутні змогли бачити на екрані світлини, які Олег Анатолійович привіз із Дніпра, де також відбувалася конференція, присвячена Олесеві Гончару. Серед сімейних та робочих фотографій були й екзотичні знімки (подорож Олеся Гончара до Кіото).

У доповіді «Уроки-бесіди з позакласного читання. Робота над текстом твору (за новелами О. Гончара)» Надія Лаврусевич, кандидат педагогічних наук, наголосила на тому, що Гончара варто читати зараз та говорити про нього, а також зауважила, що письменник був не просто в інтер’єрі епохи, а освітлював своєю постаттю той інтер’єр. Олесь Гончар був совістю тієї епохи.

Цікавими були доповіді студенток Наталії Рибух та Уляни Яремійчук.

Наталія Рибух у своїй доповіді «Культурологічний і літературний простір Олеся Гончара» окреслила гуманістичні засади творчості письменника й підкреслила, що основним мотивом його творів та публіцистичних статей було зупинити процес моральної дегенерації людини. Вірний своїм етичним та естетичним ідеалам, Олесь Гончар і сьогодні є актуальним для сучасної молодої людини. В доповіді Уляни Яремійчук «Листи до О. Гончара: тематика і проблематика» йшлося про листування письменника з такими відомими особистостями, як Остап Вишня, Григір Тютюнник, Василь Сухомлинський, а також зверталася увага на те, що літератор дуже ретельно відповідав на листи звичайних, простих людей.

Наприкінці своїми враженнями від прочитаних творів Олеся Гончара поділилися Лариса Пікуля, Ольга Грель та Катерина Кириловська.

Анжела Куверіна, директор студентського скубу