Історія, що живе під скляним полотном

Публікація від 18 травня 2018.

Museums are an important means of cultural exchange…

Музей. У кожного з нас це слово асоціюється з експозиційними залами, в яких в експозиційних залах зберігаються експонати, що оживають перед відвідувачами, розповідаючи їм свою, унікальну історію.

Відомо, що прототипи сучасних музеїв виникли ще за давніх часів в Межиріччі Тигру та Євфрату. В VI ст. вавилонський цар Набонід знайшов старожитності, упорядкував їх а згодом почав займатися розкопками і навіть відновив частину Ура халдейського.

Сьогодні, 18 травня, починаючи з 1977 р., відзначається Міжнародний день музеїв. На честь свята багато музеїв працюють безкоштовно, організовують нічні вечірки і виставки.

У контексті цього свята варто згадати про те, що на базі нашого університету, який має величну історію, діє музеї історії, який очолює кандидат історичних наук Ірина Паур.

Створенню Музею історії навчального закладу передувало накопичення великої кількості історичних фактів, документів, різноманітних видань, рукописів, фотосвітлин, пов’язаних з його історією. Ці матеріали треба було упорядкувати, систематизувати та й додатково вивчити.

Відкриття музею відбулося 24 лютого 1971 р. під час святкування 50-річчя від дня заснування закладу. (в радянський період роком заснування університету вважали 1921 р.).

Сьогодні, напередодні сторічного ювілею університету, музей кардинально відрізняється від того, яким він був 50 років тому. Цим треба завдячити як адміністрації, професорсько-викладацькому складу вишу, так і студентам, які всі ці роки активно поповнювали експозиційні зали.

Позитивним є те, що музей постійно оновлюється, з’являються цікаві матеріали, пов’язані з історією вишу. Сучасні стенди та експонати відображають історію навчального закладу як одного з провідних освітніх, наукових та культурних закладів Західної України. Ректор Сергій Копилов повсякчас сприяє поповненню фондів музею науковими виданнями з історії університету, архівними документами, наприклад, студентська картка 1925 р., нагородами, раритетними речами.

Також, під час реорганізації кабінету технічних засобів навчання до музею були передані цікаві екземпляри засобів навчання радянської техніки, що поповнили фонд речових пам’яток. Сергій Копилов передав до музею намальовану на початку 1970-х рр. студентами історичного факультету карту «Політична карта Європи напередодні Другої світової війни», яку використовував на лекціях з «Новітньої історії країн Європи та Америки» ректор Анатолій Копилов.

Отже, музей історії університету є важливим культурним осередком Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, тут щорічно проводиться близько трьохсот групових та індивідуальних екскурсій для студентів та гостей університету, сотні консультацій для науковців, які досліджують історію закладу. Музей є базою для набуття практичних умінь і навичок студентами спеціальності «Історія», «Образотворче мистецтво», «Туризм». У ньому проводяться різноманітні заходи виховного характеру, що сприяють популяризації наукових, культурних, спортивних досягнень викладачів і студентів університету, його кращих традицій.

Вітаємо всіх працівників музеїв зі святом, а керівникові музею нашого вишу Ірині Паур бажаємо натхнення і реалізації нових ідей!

Максим Сльозкін