Вишиванка технікою «білим по білому» як візитна картка Полтавщини

Публікація від 23 травня 2018.

Вишивання – досить трудомісткий процес, який потребує неабиякого терпіння, скрупульозності та посидючості. І, мабуть, найскладніше в цьому мистецтві –  вміння гаптувати «білим по білому», адже цей різновид рукоділля, відомий також як полтавська вишивка, потребує особливої уважності й точності в прокладанні стібків. Зате яким розкішним виходить результат! Білосніжні вишиванки неймовірної краси завжди виглядають урочисто і святково, щедро ділячись збереженим в них теплом рук талановитих майстринь.

Вишивка білими нитками по білому полотну здавна називалася «полтавською» і займала особливе місце в українському етносі. Для неї характерним було широке застосування різноманітних геометричних фігур, багатих рослинних візерунків, а також великої кількості мережок. Крім класичної для полтавської вишивки лиштви, досить популярними видами швів у ній були також солов’їні вічка, зерновий вивід та вирізування, що надавало сорочкам делікатної напівпрозорості, легкості та ажурності.

Споконвічною особливістю полтавських вишиванок є компіляція рослинного та геометричного орнаментів. Найбільше візерунків було на рукавах вишиванки. Вони відтворювали складні тематичні композиції та густо збиралися на передпліччях. Для полтавських майстринь найпопулярнішими мотивами були «гілка», та «ламане дерево». Геометричний орнамент складався з найпростіших фігур: трикутника, ромба, квадрата, скісного хреста, зірчастих мотивів. Недарма кажуть, що на полтавську вишиванку варто дивитися пильно та подовгу, адже лише так можна побачити всю ту віртуозну палітру мотивів і образів, усю її ювелірність та вишуканість, яку заклав у візерунок автор.Найпишніше декорувалися рукави полтавських вишиванок – вони повністю зашивалися складними візерунками, які формували чіткі геометричні композиції та густо призбирувалися на рівні передпліч. Також делікатна біла вишивка розміщувалася на уставках таких сорочок.

Сучасний асортимент якісних тканин найрізноманітніших відтінків дає рукодільницям можливість по-новому інтерпретувати полтавську вишиванку – білі орнаменти тепер чудово виглядають також і на бежевій, сірій чи кремовій основі. Гарні приклади таких сорочок і схеми до них можна побачити у Білій книзі «Золотої колекції української вишивки»:

Проте класичним зразком розкішної полтавської сорочки залишається все-таки неповторна, ніжна та ажурна вишивка білими нитками по білому ж полотну.

Ось така вона, полтавська вишиванка, – гордість регіону та один з головних атрибутів Сорочинського ярмарку. Виплекана працею майстрів протягом багатьох віків, ця сорочка символізує собою все те, чим пишається полтавський край.

Переможниця конкурсу есе «Вишивка моєї малої батьківщини».

Ліза Варфоломієва, студентка 2 курсу

Кам’янець-Подільського коледжу ПДАТУ,