До змісту

#Global_voices. Чому англійська мова стала міжнародною мовою?

Публікація від 21 червня 2018.

Як ми вже зазначали, сьогодні вивчення іноземних мов є надзвичайно пріоритетним для молоді та студентства, тому «Студентський меридіан» спільно з Лінгвістичним центром К-ПНУ ім. І. Огієнка відкриває нову рубрику «Global voices», завдяки якій ви не лише матимете змогу поліпшити свої навички з англійської мови, а й дізнатись багато цікавого про мову, що на сучасному етапі свого розвитку набула статусу міжнародної.Англійська – мова світового спілкування. Мова, яка об’єднує мільйони людей по всьому світу. Чому саме англійська мова вважається міжнародною? Як так сталось? Відповідь на це запитання, ви знайдете у третьому випуску нашої рубрики.

  1. Тріумф Англії. Міжнародна торгівля – міжнародна мова.

Англійська мова стала міжнародною мовою не так швидко, як здається. Все почалося в далекому XVII столітті, коли Англія перестала бути країною, яку завойовують, і стала країною-завойовником, вельми досягнувши успіху в цій справі.

Англійський флот був одним з сильніших в світі. Всі морські шляхи були підвладні англійцям. Велика частина суші – половина території Північної Америки, безліч країн Африки та Азії,Австралія, Індія – була під владою британської корони

Англійська мова проникла в усі куточки земної кулі. На той момент найголовнішим завданням для Англії було налагодження торгових відносин. Звісно, що мова домінуючої і більш розвиненої країни відсунула на другий план місцеві мови. Тут спрацювало золоте правило – у кого золото, той і править, той і обирає, якою мовою говорити. Англія дала поштовх до зародження світової економіки і розвитку міжнародних відносин у XVIII столітті, саме англійська мова використовувався для торгівлі.

Навіть коли колонізовані країни отримали незалежність, торгові відносини з Великобританією продовжували розвиватися, залишилася і англійська мова.

По-перше, тому що в мовах завойованих країн не вистачало потрібних слів: не було термінів для здійснення торгівлі.

По-друге, тому що англійська вже вкорінилася в цій сфері і місцеві жителі добре її знали. Той, хто хотів заробляти собі на хліб, повинен був спілкуватися англійською

Але чому тоді в країнах Азії та Африки англійська не стала рідною мовою? Тому що англійці не перебиралися в ці країни так масово, як, наприклад, в Америку, і не поширювали свою мову, свою культуру і свій спосіб життя.

Великобританія впроваджувала в завойовані країни систему правління і освіти. Англійська використовувалася в певних сферах, але вона не була мовою спілкування, мовою народу.

В Індії англійська мова укорінилася значно сильніше, ніж у багатьох інших країнах. Для 30% індусів англійська – рідна мова. Хоча крім хінді в Індії використовується більше 400 мов, тільки англійська є другою державною.

  1. Сходження Америки.

Ще одна вагома причина, яка зумовила використання англійської як міжнародної мови, – підкорення Нового Світу, Америки. Англійці були не єдиними переселенцями. Окрім англійської, в Америці говорили французькою, іспанською, німецькою, голландською. На початку XX століття гостро постало питання про національну єдність: щось повинно було об’єднувати країну і людей, які в ній живуть. І англійська мова в цьому випадку виступила сполучною ланкою.

У США діяла жорстка політика витіснення мов, незважаючи на те, що в Америці немає єдиної офіційної мови. Офіційні документи складалися тільки англійською. У багатьох штатах було заборонено навчання на всіх мовах, крім англійської. Ця політика принесла свої плоди. Якщо б уряд Америки не витісняв інші мови, то національною могла би стати голландська, іспанська або будь-яка інша мова. Тоді і зараз ми б не говорили про англійську як про міжнародну мову.

У другій половині XX століття Англія відійшла на другий план, почалася епоха Америки. Після Другої світової війни більшість держав були зайняті відновленням своїх країн. У свою чергу, США постраждали менше за інших і продовжили розвиватися у всіх напрямках: економічному, дипломатичному, політичному і військовому. Особливо активно країна розвивала економічні відносини. Америка зробила правильний вибір, продовживши англійську традицію. Американські товари заполонили усі країни. Звісно, для здійснення економічної операції потрібна спільна мова, і знову цією мовою стала англійська. Чому? Напевно, з тієї ж причини, що і в XVII столітті, – хто сильніший, той і правий.

Вплив США з часом посилювався. Але недостатньо тільки завоювати першість, важливо її зберегти. Якщо у XVIII ст. для Англії ключову роль зіграла торгівля, то Америка зайняла свою нішу в історії з інших причин:

3.Поява комп’ютера та Інтернету

Будь-якій країні вигідно, щоб її мова була міжнародною. Будучи однією з найсильніших країн світу, Америка вела мовну політику саме в напрямку глобалізації своєї мови. І ключову роль зіграло саме те, що в США з’явилося два винаходи, без яких наше життя немислиме, — комп’ютер і Інтернет. Ці засоби миттєвого поширення інформації сильно сприяли глобалізації англійської мови.

  1. Мода на американський спосіб життя.

У другій половині XX століття на тлі поствоєнних і напівзруйнованих країн США виглядали досить привабливо. “Американська мрія” здавалася ідеалом, і жителі різних країн прагнули хоч якось наблизитися до цього ідеалу, а мова — один зі способів стати ближче. Фільми, музика, молодіжні рухи прийшли до нас з-за океану і принесли з собою англомовну культуру.

Сьогодні англійська є мовою глобальної економіки та глобального бізнесового середовища. Навіть якщо міжнародна компанія знаходиться у Швеції або Франції, її співробітники спілкуються англійською (або сумішшю рідної з англійською), не кажучи вже про листування. Практично така сама ситуація в науці. Більш ніж 90% наукових журналів, що мають авторитет у світі, друкуються англійською.

У глобалізованому світі англійська є мовою міжкультурних комунікацій, бо незалежно від того, ким ви є: українцем, італійцем, індійцем, росіянином чи німцем, зібравшись усі разом ви спілкуватиметеся англійською. В багатьох країнах, де існує міжетнічне напруження, саме англійська виконує роль етнічно нейтральної мови.

Міжнародна мова має бути простою і всім зрозумілою. Можливо, нам дуже пощастило, що саме така нескладна мова об’єднала світ.

Використано матеріали сайту www.m.dt.ua (вставити посилання –https://m.dt.ua/EDUCATION/lingua_franca_dlya_globalnogo_svitu.html)

Олександра Магдій, викладач Лінгвістичного центру