День: 15.03.2019

Феномен полемічної літератури XVI століття

Полемічна література, як культурний феномен, набула особливого значення в XVI ст. Це – твори релігійного характеру, присвячені проблемі об’єднання православної та католицької церкви на Україні. Навколо укладення майбутньої унії точилися гострі суперечки, що й відобразилося в численних полемічних літературних творах.

Проблема полеміки уніатів, єзуїтів та православних у XVI ст. сьогодні не до кінця вирішена в науці, тому сучасні історики, літературознавці та мовознавці намагаються ґрунтовно дослідити це явище.

14 березня 2019 року в 24 аудиторії історичного факультету нашого вишу викладачi та студенти історичного факультету разом із кафедрою української літератури та компаративістики провели круглий стіл на тему “Полемічна література в контексті національно-культурного відродження України кінця XVI – першої половини XVII ст.”. Захід було проведено у форматі дискусійної платформи.

Під час роботи круглого столу з доповідями виступили Ігор Опря, доцент кафедри всесвітньої історії (тема доповіді – “Берестейська церковна унія 1596 року в контексті європейських реформаційних процесів”), Олег Рарицький, завідувач кафедри української літератури та компаративістики (тема доповіді – “Полемічна творчість як літературний феномен”), Марат Цішковський,  священик ПЦУ (тема доповіді – “Унійна політика Римської церкви: зміст і наслідки”).

Були заслухані також доповіді студентів третього курсу історичного факультету Євгена Левінзона, Юрія Крайняя і Максима Сльозкіна.

В обговоренні матеріалів доповідей взяли участь працівники бібліотеки історичного факультету, студенти та викладачі.

Максим Сльозкін

Поезія – це завжди неповторність…

В передостанній день тижня факультету української філології та журналістики відбулася зустріч із відомою українською письменницею, лауреаткою премії «Коронація слова» Марією Ткачівською.

Як зізналася сама письменниця, вона давно хотіла відвідати наш університет та поділитися думками з колегами і студентами про свій творчий доробок.

Привітавшись, пані Марія розпочала бесіду про поезію на духовну тематику, згодом прочитала вірш «Притча про Соломона». Каже, що розпочинала свою творчість саме з написання віршів, які увійшли до першого поетичного збірника під назвою «Просвічені силуети». Присутні із захопленням слухали поетесу, давали численні запитання й отримували на них змістовні відповіді.

Серед великої кількості поетичних творів, романів, нарисів авторка виокремлює найулюбленіший твір – дитячий роман «Обережно, діти!», який письменниця присвятила своєму синові. На запитання «Чому саме він є найулюбленішим?» відповідає, що дуже сильно любить як своїх дітей, так і тих, котрих навчає (пані Марія – викладач німецької мови Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника – прим. ред.).

«Голос перепілки» і « Тримайся за повітря» – ще два незабутні романи, найцікавіші уривки з яких зачитала натхненно сама авторка. Вона вдало поєднувала емоційне декламування своїх поезій і читання уривків із прозових творів із розповідями про своє життя, про сучасну молодь, про минуле, з яким “стальною ниткою” пов’язаний кожен із нас, адже минуле – це “частина нашого буття на Землі”, це наша пам’ять, наша історія. Дві години щирого, відвертого спілкування залишили в усіх лише приємні враження.

Зустріч зорганізувала Інна Беркещук, викладач кафедри української мови.

Ірина Піць, студентка 2-го курсу факультету
української філології та журналістики
фото – Анастасія Прозорська

Дискусійна платформа «10 мовних заповідей Івана Огієнка»

13 березня в нашому університеті знову трапилася нагода поговорити про постать видатного науковця, культурного та церковного діяча Івана Огієнка. В рамках тижня факультету української філології та журналістики було репрезентовано дискусійну платформу «10 мовних заповідей Івана Огієнка», Читати далі