День: 17.05.2019

Музей історії – прикраса університету

Щорічно, починаючи з 1977 по всьому світу 18 травня відзначають Міжнародний день музеїв. Цей день є особливим, адже відповідно до положення Міжнородної федерації музеїв (ICOM) цей день є приводом для підвищення обізнаності про те наскільки музеї є важливими у розвитку суспільства.

24 лютого 2019 року виповнилося 48 років від дня урочистого відкриття музею історії Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Його створенню передувало накопичення значної кількості історичних фактів, документів, різноманітних видань, рукописів, світлин, які треба було систематизувати й упорядкувати для подальшого вивчення.

 

Наприкінці 1960-х рр., відповідно до розпорядження ректора педагогічного інституту доцента Івана Іваха, працівники кабінету естетичного виховання (завідувач – Анатолій Грицюк, кандидат філософських наук, доцент) започаткували оформлення на четвертому поверсі головного корпусу (вул. Московська, 61) першої експозиції музею. Його було відкрито 24 лютого 1971 року під час святкування 50-річчя від дня заснування закладу.

15 лютого 1981 року, напередодні 60-літнього ювілею закладу, вчена рада педінституту підтримала пропозицію ректора Анатолія Копилова про реконструкцію музею історії інституту та його офіційну реєстрацію.


Експозиційну залу було перенесено в окрему аудиторію на третій поверх головного корпусу. Було створено громадську раду з п’яти осіб, головою якої обрали викладача кафедри фізичної культури Едуарда Левицького. Відкриття нової експозиції музею відбулося 27 лютого 1981 р.

У листопаді 2000 року для оновлення змісту експозиції та якісного оформлення музею історії наказом ректора університету Анатолія Копилова було введено посаду завідувача музею, на яку призначено колишнього керівника навчального відділу Олександру Мітіну. 2003 року до 85-річчя від дня заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету музей було реставровано, а його експозицію переоформлено. Відповідно до нової концепції, затвердженої ректором Олександром Завальнюком, історію закладу відображали дев’ять експозицій.

З нагоди святкування 100-річчя університету, з ініціативи ректора Сергія Копилова, експозицію музею історії було оновлено. Сучасні стенди та експонати відображають історію вишу як одного з провідних освітніх, наукових та культурних закладів Західної України. Музей історії університету є важливим науковим та культурним осередком Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, тут щорічно проводиться близько трьохсот групових та індивідуальних екскурсій для студентів і гостей університету, сотні консультацій для науковців, котрі досліджують історію закладу. Музей є базою для проведення студентської практики. В ньому проводяться різноманітні заходи виховного характеру, що сприяють популяризації наукових, культурних, спортивних досягнень викладачів і студентів університету та його кращих традицій.

Ірина Паур, завідувач музею історії університету

Бережи українське – носи вишиванку!

 

Щороку в третій четвер травня  відзначають Міжнародний день вишиванки. Це особливе свято, адже для кожного з нас вишита сорочка, вишивка – це щось сокровенне та рідне. Традиційним це свято є і для нашого університету. 16 травня викладачі, студенти, співробітники університету долучилися до своєрідного флешмобу «Одягни вишиванку!».

Ми поспілкувалися з викладачами і працівниками нашого університету та дізналися, що на їхню думку символізує українська вишиванка.

Сергій Копилов, ректор університету:

«Вишиванка – це не просто одяг, це символ української ідентичності. У вишитій сорочці відображено духовне багатство нашого народу, його історія, традиції. Це – національний оберіг, символ, який єднає українців і презентує Україну у світі. Ми горді тим, що з кожним роком до  цього свята долучається все більше студентів та співробітників університету. Молодь має зберегти та передати у спадок символічну українську вишиванку».


Володимир Дубінський
, перший проректор:

«Вишиванка – це ознака української нації, традиції та культури. Вона є символом українського поступу та розвитку. Саме у вишиванці відображаються споконвічні культурні традиції та звичаї українського народу».


Василь Кобильник
, проректор з науково-методичної роботи:

«Вишиванка – це насамперед генетичний код української нації. У ній відображена Україна, споконвічні родинні традиції. Українська вишиванка – це дзеркало національної культури, звичаїв і традицій».


Наталія Коваленко
, вчений секретар університету, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови:

«Вишиванка – це символ рідної батьківської хати, це – Україна в серці. Це те, без чого важко уявити українську культуру, побут, історію. Кольоровими нитками вона вплетена у наші традиції. Ми пишаємося тим, що українська вишиванка, маючи вікову історію, не втратила своєї популярності».


Олег Рарицький
, завідувач кафедри української літератури та компаративістики:

«Для мене вишиванка – це простір українського існування».


Тетяна Білецька, керівник наукового відділу:

«Для мене День вишиванки – це ще одна можливість продемонструвати світові та в першу чергу кожному з нас наше бажання зберегти традиції, примножити їх та передати наступним поколінням».


Людмила Горчак
, керівник відділу навчально-виховної роботи та гуманітарної освіти:

«Вишиванка – це те, що єднає українців. Весь світ упізнає Україну за символічними,витонченими вишиванками. Саме у вишиванці закодована наша національна ідентичність, багатство предків, специфічне українське сприйняття та розуміння світу. Це своєрідний зв’язок поколінь».


Тетяна Сторчова
, кандидат педагогічних наук, керівник міжнародного відділу:

«Традиційно вишиванку вважають генетичним кодом української нації, проте особисто для мене – це символ материнської любові та ласки. Якщо вишиванка вишита мамою для своєї дитини, то це є найсильніший оберіг».

Анатолій Глушковецький, кандидат історичних наук, декан історичного факультету

«Вишиванка це символ праці, краси та національної ідентичності, оберіг української душі, зразок чистоти помислів. Вона направляє нас на вірний життєвий шлях. Вишиванка завжди була, є і буде українською національною святинею».


Тетяна Сулятицька
, кандидат філософських наук, заступник декана історичного факультету з науково-методичної роботи:

«Вишиванка для мене – це стан душі».


Валерій Щегельський
, кандидат філологічних наук, завідувач наукової лабораторії етнології:

«Українська вишиванка – це наша національна святиня та оберіг. Вишита сорочка символізує зв’язок поколінь та багатовікову історію роду».


Ірина Паур
, кандидат історичних наук, завідувач музею історії університету:

«Для мене вишиванка – це частина національної культури, української традиції, це історія, родинний оберіг та сімейна реліквія. Мені здається, що вишиванку потрібно одягати лише в особливі святкові дні».

Отже, шануймо та бережімо нашу багатовікову культуру, адже в ній – наша сила, наша мужність і наше майбутнє!

Максим Сльозкін, Людмила Горчак