Із 22 до 30 серпня доцент кафедри історії України Андрій Задорожнюк і магістрант історичного факультету Максим Сльозкін взяли участь у проєкті, який організувало «Товариство інтеграція Європа – Схід» в місті Кельце, (Свентокшиський воєводство). У межах проєкту відбулася спільна наукова конференція за участю іноземців і святкування 30-ї річниці незалежності України, під час якої учасники мали змогу ознайомитися з основними музейними та культурними родзинками воєводства, зокрема з унікальною художньо-мистецькою колекцією палацу краківських єпископів та музеєм національної пам’яті (м. Кельце), у якому представлені копії документів, секретних повідомлень, звітів, фотографій, а також зображення бійців Руху Опору, зброї, пристроїв катування гестапо, що ілюстрували історію в’язниці 1939-1956 років та долю в’язнів.
Крім того, була можливість відвідати палац краківських єпископів (пол. Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach), який унікально поєднав польські та італійських архітектурні традиції.
Наступного дня делегати відвідали Свентокшиські гори (Гори Святого Хреста) (пол. Góry Świętokrzyskie) які дали назву цілому регіону. У дохристиянські часи тут відбувалися язичницькі ритуали, а згодом, за старовинними віруваннями, влаштовували шабаші «відьми». Саме тому зображення «відьми на метлі» є символом цього місця.
Ключовою подією програми було святкування 30-річчя Незалежності України в стінах Музею Діалогу Культур міста Кельце. Важливість події означив гімн України на початку заходу, який усі присутні вшанували стоячи.
В урочистостях взяли участь генеральний консул України в Кракові, маршал та голова сейму Свентокшиського воєводства, президент міста Кельце, представники товариства «Інтеграція Європа – Схід», викладачі, підприємці та представники громадських організацій з Вінниці, Тернополя і Кам’янця-Подільського. Делегацію Тернополя представляли науково-педагогічні працівники факультет філології і журналістики Національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. Зокрема, наш університет представляли кандидат історичних наук, доцент Андрій Задорожнюк, який коротко розповів про Кам’янець-Подільський, роль і значення університету в його історії міста ХХ століття, розвиток і досягнення університету в період Незалежності України; від імені викладачів і студентів університету усіх присутніх привітав із знаменною датою нашої історії.
До програми проєкту входили заняття з інтенсивного вивчення польської мови. За результати участі в заході доцент Андрій Задорожнюк та магістрант історичного факультету Максим Сльозкін отримали сертифікати про володінні польською мовою на рівні А1.
Приємним бонусом поїздки став уже самостійний переїзд до міста Краків, де вдалося відвідати нові виставки у королівському замку на Вавелі, а також потрапити до музею князів Чарторийських, який тривалий час був зачинений для відвідувачів. У колекції цього музею експонується картина Леонардо да Вінчі «Пані з горностаєм».
Участь у проекті, яку організувало «Товариство інтеграція Європа – Схід» у місті Кельце, ще раз підтвердила необхідність і важливість міжнародної співпраці між нашим університетом та науковими інституціями Європи на шляху інтеграції у європейський освітній простір.
Андрій Задорожнюк, кандидат історичних наук,
доцент кафедри історії України