Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція з міжнародною участю «Пам’яткознавство: сучасні аспекти»

15 травня наш факультет вперше за свою історію виступив співорганізатором Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції з міжнародною участю «Пам’яткознавство: сучасні аспекти», яка відбулася на базі Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Захід було присвячено Міжнародному дню музеїв. До організації конференції долучилися також Хмельницька обласна організація Національної спілки архітекторів України і Кам’янець-Подільська міська організація Національної спілки краєзнавців України. Учасники працювали дистанційно в системі проведення відеоконференцій Zoom.

Модератор проведення відеоконференції – В. В. Пагор, провідний науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець», кандидат історичних наук, випускник аспірантури факультету. Загалом про бажання взяти участь у форумі заявили 53 учасники з України (вони представляли такі міста Київ, Львів, Чернігів, Вінниця, Хмельницький, Чигирин, Бережани, Бучач, Бар, Збараж, Кам’янець-Подільський) та Республіки Польща. Вітальне слово перед учасниками відеоконференції виголосила Л. Й Рудюк, учений секретар НІАЗ «Кам’янець», після чого перейшли до пленарного засідання. Академік УАІН, доктор історичних наук, професор, голова Хмельницької обласної організації НСКУ Л. В. Баженов у своїй доповіді висвітлив проблеми організації та реалізації пам’яткоохоронної справи в об’єднаних територіальних громадах Хмельниччини. Академік НАНВО України, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України університету А. Г. Філінюк у своїй доповіді проаналізував напрям й засоби пам’ятки охоронної діяльності, як «Звід пам’яток історії та культури Хмельниччини». Академік НАНВО України, доктор історичних наук, професор кафедри історії України університету, голова Кам’янець-Подільської міської організації НСКУ О. Б. Комарніцький розповів про участь студентів педагогічних вишів України в дослідженні археологічних та етнографічних пам’яток 20-30-х рр ХХ ст.

Секційні засідання відбувалися у трьох секціях: «Історія, історіографія та джерелознавство в пам’яткознавчих дослідженнях», «Теорія та практика пам’яткознавства», «Пам’яткознавство в мистецтві». Учасники заслухали глибокозмістовні доповіді старшого наукового співробітника Бережанського краєзнавчого музею Тернопільської області В. М. Парація «Сакральна спадщина галицьких земель через призму нормативних рішень й методичних проектів (др. пол. ХІХ ст. – 1930-ті рр.)»; молодшого наукового співробітника Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» А. І. Перепелиці «Монумент на ознаменування боротьби українського народу під проводом Б. Хмельницького»; здобувача кафедри історії України, краєзнавця В. В. Моздіра (Волочиський район) «Трансформації в архітектурній забудові на Поділлі наприкінці ХVІІІ – в першій половині ХІХ ст.», спеціаліста з питань культури Барської міської ради Вінницької області Р. В. Григор’єва «Архітектурна панорама м. Бару: сучасний стан і проблеми збереження»; кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України С. А. Сидорука «Побут подільського села кінця ХІХ – початку ХХ ст. у пам’ятках фольклору, писемності та архітектури»; молодшого наукового співробітника НІАЗ «Кам’янець» А. Л. Куземи «Соціальний медіамаркетинг як інструмент популяризації пам’яток історії та архітектури НІАЗ «Кам’янець» та інших.

Олександр Комарніцький, заступник декана з наукової роботи історичного факультету