«Російсько-українська війна у дзеркалі усноісторичної оповіді»: відбувся семінар на історичному факультеті К-ПНУ

11 вересня на історичному факультеті К-ПНУ за підтримки проєкту Science at Risk Emergency Office відбувся унікальний захід, що об’єднав студентів, науковців, військових – семінар «Російсько-українська війна у дзеркалі усноісторичної оповіді».

Під час зустрічі обговорили актуальні питання боротьби України проти російської агресії та її відображення в усноісторичних текстах; окреслили методологічні аспекти документування усних оповідей учасників російсько-української війни, значення інтерв’ювання для історії, національної пам’яті та зміцнення української ідентичності.

Серед партнерів-учасників семінару: Університет імені Марії Склодовської-Кюрі в Любліні (Польща), Житомирський державний університет імені Івана Франка, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Ізмаїльський державний гуманітарний університет, Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія, Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова, Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського, Комунальний заклад загальної середньої освіти «Ліцей № 4 імені Павла Жука Хмельницької міської ради», Комунальний заклад загальної середньої освіти «Ліцей № 6 імені Назара Макаренка Хмельницької міської ради», Орининський ліцей Орининської ОТГ Хмельницької області, Міцівецький ліцей Новодунаєвецької селищної ради Хмельницької області.

Також у межах заходу відбулося обговорення книги «Сильні духом: історії саперів російсько-української війни». Один із упорядників книги, доктор філологічних наук, професор Олег Рарицький, який наразі є військовослужбовцем ЗСУ, розповів про ідею та історію створення книги, розкрив методичні прийоми й труднощі, які виникали під час її створення. Учасники мали можливість не лише дізнатися більше про героїчну працю саперів, але й глибше зрозуміти виклики та небезпеки, з якими вони стикаються щодня.

Декан історичного факультету Анатолій Глушковецький наголосив на необхідності продовження роботи з документування спогадів наших захисників для формування правдивої історії російсько-української війни та підкреслив значення усної історії як напряму історичних досліджень.

Про можливі вектори наукових пошуків у сфері інтерв’ювання учасників російсько-української війни проінформував кандидат історичних наук, доцент Олександр Баженов.

Кандидат філологічних наук, доцент Наталія Глушковецька акцентувала увагу на важливому значенні перекладів спогадів воїнів на іноземні мови для поширення інформації про російську агресію серед населення держав-партнерів.

На прикладі книги «Сильні духом: історії саперів російсько-української війни» кандидат філологічних наук, доктор філософії за спеціальністю 035 Філологія Людмила Каплична висвітлила можливості впровадження матеріалів книги в освітній процес здобувачів освіти Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського.

Військовослужбовець ЗСУ, випускник історичного факультету Тарас Турковський вказав психологічні аспекти інтерв’ювання учасників бойових дій та відзначив, що книга «Сильні духом: історії саперів російсько-української війни» може слугувати взірцем для інших підрозділів ЗСУ щодо збереження та документування військових подій.

Ігор Набитович, професор Люблінського університету імені Марії Кюрі-Склодовської, зауважив значимість новітньої літератури факту про російсько-українську війну, означив важливість збору такої інформації для фіксації злочинів путінської росії.

Охарактеризувала вузлові проблеми, порушені у книзі, зауважила героїзм українських військових, закцентувала на актуальності праці О. Поворознюк та О. Рарицького професорка Ізмаїльського гуманітарного університету Галина Райбедюк  .

Семінар став чудовим дискусійним майданчиком і дозволив дізнатися більше про сучасні підходи до збереження історії, сприяв зміцненню єдності між армією та молоддю.

Студентське самоврядування історичного факультету К-ПНУ