Вступ 2025: що має знати вступник про ваговий, регіональний, галузевий коефіцієнти

Вступ 2025: що має знати вступник про ваговий, регіональний, галузевий коефіцієнти

Під час розрахунку конкурсного бала у 2025 році використовуватиметься три коефіцієнти: ваговий, регіональний та галузевий. Перший тип коефіцієнтів (ваговий) буде необхідний абсолютно для всіх вступників, які вступатимуть за результатами національного мультипредметного тесту.

Натомість галузевий та регіональний коефіцієнти зможуть використати лише деякі вступники, які відповідатимуть певним вимогам

Вагові коефіцієнти

Для кожної спеціальності Міністерством освіти і науки визначені невід’ємні вагові коефіцієнти, що застосовуються до рейтингових балів з кожного з чотирьох предметів мультитесту та балів за творчий конкурс для мистецьких, творчих та спортивних спеціальностей.

Суть застосування вагових коефіцієнтів полягає в наданні результатам із предметів НМТ більшої ваги при вступі на споріднену предмету спеціальність.

Тобто при вступі на правничий напрям найбільшу вагу матиме результат з іноземної мови, при вступі на ІТ-спеціальності – з фізики, а при вступі на медичні спеціальності – результат з біології, хімії або фізики тощо.

Водночас для творчих і спортивних спеціальностей найбільшим є ваговий коефіцієнт творчого конкурсу, тобто результати творчого конкурсу матимуть найбільший вплив у відборі вступників, становлячи 60% конкурсного бала.

Заздалегідь ознайомившись із ваговими коефіцієнтами, вступники зможуть визначити, результати якого предмета є більш пріоритетними для вступу на ту чи ту спеціальність, та свідомо обрати четвертий предмет для складання на НМТ.

Галузевий коефіцієнт

Галузевий коефіцієнт застосовуватиметься, якщо вступник подає заяву про вступ на спеціальність, яка входить до переліку спеціальностей, яким надається особлива підтримка держави.

Для того щоб використати можливість підвищити конкурсний бал за рахунок цього коефіцієнту, вступник має подати заяву на таку спеціальність, присвоївши їй 1 або 2 пріоритет.

Такий коефіцієнт застосовується з метою заохочення вступників вступати до університетів на спеціальності, яких потребує держава.

Галузевий коефіцієнт дорівнюватиме 1,02 для поданих заяв із пріоритетністю 1 та 2 на спеціальності з особливою підтримкою, та 1,00 – в інших випадках.

Галузевий коефіцієнт застосовується шляхом остаточного множення конкурсного бала за іспити на добуток галузевого та регіонального коефіцієнта.

Регіональний коефіцієнт

У разі, якщо вступник подає заяву про вступ у регіоні, що визначений державою таким, який потребує підтримки, для розрахунку конкурсного бала вступника буде застосований додатково регіональний коефіцієнт.

Регіональний коефіцієнт застосовується з метою заохочення вступників вступати до університетів різних регіонів країни.

Зокрема, більш безпечні регіони України мають коефіцієнт 1,0, а в регіонах, навчання у яких потенційно не матиме такого комформу, застосовується відповідний коефіцієнт при розрахунку конкурсного бала.

Іншими словами, вступникам в окремих регіонах буде автоматично підвищений конкурсний бал шляхом застосування регіонального коефіцієнта.

Регіональний коефіцієнт для конкурсних пропозицій за місцем фактичного знаходження закладів вищої освіти визначається Міністерством освіти і науки окремо і становить:

  • 1,07 – у Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській областях;
  • 1,04 – у Дніпропетровській, Полтавській, Чернігівській областях;
  • 1,00 – в інших регіонах і столиці.

Регіональний коефіцієнт застосовується шляхом остаточного множення конкурсного бала за іспити на показник регіонального коефіцієнта.

За інформацією osvita.ua