Із турботою про культурну спадщину: здобувачі вищої освіти доєдналися до реставраційної практики

Із турботою про культурну спадщину: здобувачі вищої освіти доєдналися до реставраційної практики

Студенти третього курсу кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка в межах реставраційної практики долучилися до профілактично-санітарного очищення мармурової скульптури Лаури Пшездецької.

Захід відбувся в межах співпраці з Кам’янець-Подільським історичним музеєм-заповідником і мав на меті збереження та популяризацію об’єктів культурної спадщини міста.

Упродовж роботи здобувачі вищої освіти ознайомилися з особливостями догляду за мармуровими скульптурами, методами безпечного очищення поверхні каменю та практичними аспектами профілактичної реставрації.

Своїми враженнями від набутого досвіду поділилися здобувачі вищої освіти:

Біла Ксенія:
«Робота над реставрацією мармуру стала для мене цінним досвідом. Я навчилася уважно ставитися до матеріалу ійого історії. Під час реставрації ми очищали мармур дитячим милом, щоб не пошкодити поверхню агресивною хімією. Такий делікатний підхід дав змогу безпечно зняти пилові забруднення і відновити природний колір каменю. Цей процес продемонстрував, що мармур потребує особливої уваги та м’яких засобів для збереження його фактури та блиску».

Діана Циганкова:
«У червні цього року за дорученням Кам’янець Подільського державного музею-заповідника я мала нагоду долучитися до реставраційної практики з очищення важливої скульптурної пам’ятки Лаури Пшездецької, яка стала для мене надзвичайно цінним досвідом як з професійного, так і з особистого погляду.

Ця скульптура має не лише мистецьку, а й історико-культурну цінність, тому відповідальність за збереження її автентичності вимагала особливої уваги та ретельності. Робота охоплювала делікатне механічне та хімічне очищення поверхні скульптури, а також первинний аналіз стану матеріалу, з якого вона виготовлена.

Під час практики я глибше зрозуміла принципи збереження культурної спадщини, поглибила свої вміння працювати з професійними інструментами та матеріалами, а також працювати в команді та під керівництвом досвідченого реставратора – Такірова Тімура».

Демчишин Софія:
«Це був дуже цікавий досвід для нас. Статую Лаури ми очищали вручну, м’яко змивали пилові забруднення, щоб не пошкодити мармур. Працювати в костелі було атмосферно: там тихо, красиво й по-особливому відчуваєш, що торкаєшся історії. Було приємно бачити, як після очищення скульптура ніби «ожила» і стала світлішою. Дякуємо музею за довіру – це була чудова можливість попрактикуватися на автентичному обʼєкті».

Євсєєва Вікторія:
«Практика з реставраційної розчистки Лаури в музеї стала для мене справжнім відкриттям. Було дуже цікаво працювати з таким об’єктом: спочатку трохи страшно щось зіпсувати, але з часом зʼявилась впевненість і відчуття відповідальності. Було приємно бачити, як мармур повертає свій справжній відтінок. Цей процес — майже магія. Робота вимагала терпіння й уважності, і навіть швидкості, але саме це мене й захопило. Я вдячна за можливість попрацювати з реальним об’єктом і відчути, як це — бути реставратором не в теорії, а на практиці».

Для здобувачів вищої освіти кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва участь у таких ініціативах є важливим етапом професійного становлення, що поєднує набуття практичних навичок із формуванням глибокої поваги до історії та мистецтва.

Кафедра образотворчого і декоративно-прикладного
мистецтва та реставрації творів мистецтва