145-річчя Товариства «Просвіти»

Товариство «Просвіта» було засновано 8 грудня у місті Львові 145 років тому. Відтоді ця організація стала оплотом культурного та духовного розвитку українського народу. До її складу завжди входили найактивніші громадсько-суспільні діячі, які залишили глибокий слід в українській історії. Товариство засновувало школи, видавало та розповсюджувало поштою книжки, створювало бібліотеки та читальні, проводило виставки-ярмарки української книги.

В 40-х роках ХХ ст. Товариство мало 3 тисячі бібліотек (700 тисяч книжок) та понад 3 тисячі читалень. Однак після приходу більшовицької влади в Галичину просвітяни зазнали репресій – більшовики арештовували багатьох членів «Просвіти», закривали навчальні та культурні осередки, спалювали читальні. Свою діяльність «Просвіті» вдалося відновити 13 червня 1988 року як Товариство української мови імені Тараса Шевченка, яке згодом перейменували на Товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Сьогодні товариство «Просвіта» утверджує українську національну ідею, розширює функціонування державної української мови, розвиває національну культуру, відроджує історичну пам’ять, формує національну свідомість, підносить духовність та добробут українського народу. Осередки Товариства знаходяться в кожному обласному центрі України.

5 грудня 2013 року напередодні знакового ювілею «Просвіти» наш університет спільно з Кам’янець-Подільською міською організацією Національної спілки краєзнавців України та Кам’янець-Подільським міським об’єднанням Товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка в актовій залі історичного факультету організували регіональну науково-практичну конференцію. Оргкомітет конференції очолили кандидат історичних наук доцент, декан історичного факультету В.А. Дубінський, академік УІАН доктор історичних наук професор, голова Хмельницької обласної організації НСКУ Л.В. Баженов, академік АНВО України, доктор історичних наук професор О.М. Завальнюк, доктор історичних наук професор, завідувач кафедри історії України А.Г. Філінюк, кандидат історичних наук доцент, голова Кам’янець-Подільської міської організації НСКУ О.Б.Комарніцький та голова Кам’янець-Подільського міського об’єднання Товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Славко Полятинчук.

Після вступного слова декана історичного факультету зі своїми доповідями про історію та діяльність Товариства виступили викладачі нашого університету та дослідники з інших наукових інституцій.

Ольга Комарова, гол. редактор газети.

Світлини автора

.