Зустріч із Інною Совсун

Зустріч із Інною Совсун

21 грудня відбулася важлива зустріч першого заступника Міністра освіти і науки Інни Совсун із представниками органів студентського самоврядування ВНЗ України. Охочих взяти участь у цьому заході було багато. Конференц-зал у ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» був переповнений.

Інна Романівна наголосила, що студентам надані певні права, але відразу виникає питання про те, чи скористаються вони ними. «Права не надають, права беруть!» – цитата років французької революції була, як ніколи, доречною. У нас є усі механізми та різностороння підтримка.

«Для того, щоб реформа вищої освіти відбулася, потрібна участь кожного студента. У кожному університеті студенти повинні скористатися тими правами, які їм надаються»,- підкреслила Інна Совсун.

На зустрічі дуже жвавим було обговорення питання про вільне обрання студентами вибіркових дисциплін (точніше – 25% від обсягу освітньої програми). Було наголошено, що це право закріплено Законом України «Про вищу освіту».

Єгор Стадний, виконавчий директор аналітичного центру СEDOS, розповів про результати дослідження цього питання в 191-му навчальному закладі державної та комунальної форми власності ІІІ-ІV рівнів акредитації. Для моніторингу було обрано чотири найбільш популярні, на думку експертів, спеціальності: комп’ютерні науки, філологія, екологія та право. За результатами телефонного опитування було з’ясовано, що з 191 вищого навчального закладу в 82 існує вибірковість дисциплін. 81 університет повідомив, що взагалі не пропонує дисципліни на вибір, інші 28 ВНЗ не відповіли на дзвінки. Ми почули рекомендації та поради з приводу того, як саме потрібно діяти у відстоюванні своїх прав на вибіркові дисципліни.

Після презентації зустріч набула формату «Q/A» (питання /відповідь). Ось одне із питань: «Чому не виплачують стипендію на рівні прожиткового мінімуму?». Відповідь Інни Совсун була досить відвертою і правдивою: «Потрібно бути реалістами – у країні війна. Із 11 млрд. грн., які призначенні на вищу освіту, у стипендіальний фонд йде більше 5 млрд. гривень і це не правильно. Більше того, Міністерство фінансів України має більшу силу над постановами МНО і там, як відомо, зайвих грошей також не має».

Тривала зустріч стала проявом налагодження конструктивного діалогу студентів із МОН. Було піднято ряд проблем, на вирішення яких ми дуже сподіваємось. Головне – ми відчули підтримку міністерства, яке завжди готове вислухати та шукати шляхи вирішення проблем, що існують. Також було цікавим та цінним спілкування із представниками студентського самоврядування інших ВНЗ України.

Звертаючись до студентів рідної аlma mater, хотів би зазначити, що в нашому виші, як влучно С.А. Копилов, «…студент знаходиться на першому місці». Це не просто цитата для журнальної статті, це – роки спільної співпраці студентів і керівництва. Тому ми будемо продовжувати ці традиції, співпрацювати з керівництвом задля ефективного процесу подальшої імплементації чинного Закону «Про освіту».

Зміни в освіті є частиною тотального реформування, яке відбувається зараз у країні. Студенти завжди відігравали важливу роль, адже наразі стоять дуже важливі завдання – здобути хорошу освіту, побудувати кар’єру, створити міцну сім’ю, робити все необхідне, задля творення кращого майбутнього!

 Олександр Марчук, спікер
студентського сенату