Новий випуск збірника «Іван Огієнко і сучасна наука та освіта»

Іван Огієнко і сучасна наука та освіта : науковий збірник : серія історична та філологічна / [редкол.: Л.М.Марчук (гол. ред), В.П.Атаманчук (відп.ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2015. – Вип. ХІІ. – 512 с.

У лютому 2016 р. вийшов ХІІ випуск збірника (до 134-річчя від дня народження Івана Івановича Огієнка).

Підготовка дванадцятого випуску збірника «Іван Огієнко і сучасна наука та освіта» збіглася з важливою подією – закладенням пам’ятної Алеї на честь фундатора університету і його першого ректора Івана Огієнка.

19 листопада 2015 року з ініціативи ректора Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, професора Копилова С.А. та за його безпосередньої участі викладачі і студенти висадили молоді дуби біля університетського стадіону. Цією важливою і символічною подією було пошановано ім’я першого ректора університету, увіковічнено пам’ять про його сподвижницьку працю у творенні української нації.

ХІІ випуск збірника розкриває нові грані в осмисленні наукової і творчої спадщини Івана Огієнка: релігієзнавчий аспект (Вознюк В.А., Гринів О.І.), філософські ідеї (Тіменик З.І.), діяльність Івана Огієнка в Кам’янець-Подільському державному українському університеті (Адамський В.Р., Преловська І.М.), його державницька діяльність (Завальнюк О.М.).

У матеріалах збірника проаналізовано наукову методологію Івана Огієнка (Марушкевич А.А.), його культурно-освітні погляди (Авраменко В.І., Вітюк В.В., Гайдаєнко І.В., Ковальчук Г.П., Кучинська І.О., Пентилюк М.І., Присакар В.В., Франчук Т.Й.), фольклористичний дискурс (Оверчук О.Л., Шуляк С.А.), міфологічний дискурс Івана Огієнка (Солецький О.М.), ораторську майстерність (Білоусова Т.П.), мовознавчі концепції (Видайчук Т.Л., Воропаєва Т.С., Домилівська Л.В., Калита О.М., Колібаба Л.М., Кульбабська О.В., Ладиняк Н.Б., Маркітантов Ю.О., Монастирська Р.І., Олексенко В.П.), погляди на національну ідею (Святненко В.Г., Святненко С.В.), художню творчість митрополита (Атаманчук В.П., Біляцька В.П., Марченко Н.В., Мозолюк О.М., Поворознюк С.І., Роспопа Т.В.).

Дослідники простежують стан розвитку огієнкознавчих студій (Беценко Т.П.), вплив ідей Івана Огієнка на формування сучасної наукової парадигми (Гудима Н.В., Козак Р.В., Литвинюк О.М., Марчук Л.М., Попович А.С., Степаненко М.І., Тимкова В.А., Чопик Я.М., Шевчук З.С., Шеремета Н.П., Яценко Н.О. та ін.).

Авторами досліджень є науковці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та дослідники з Брусилова, Вінниці, Дніпропетровська, Дрогобича, Житомира, Києва, Коломиї, Луцька, Львова, Полтави, Тернополя, Санкт-Петербурга, Сум, Умані, Херсона, Хмельницького, Черкас, Чернівців, серед яких 13 докторів наук, професорів та 12 лауреатів Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка.

Розділ «Першоджерела» містить документи з Державного архіву Хмельницької області та лінгвістичну працю Івана Огієнка в журналі «Slavia» (1934-35 рр.).

Міркування лауреатів Огієнківської премії різних років про їхнє світовідчуття, позначене впливом творчої енергії Івана Огієнка, подаються у розділі «З редакційної пошти».

Розділ «До історії Огієнківського руху» присвячений оглядові знаменних подій, зокрема в Брусилівському історичному музеї імені Івана Огієнка, відображенню творчої спадщини Івана Огієнка в навчальному процесі Житомирського коледжу культури і мистецтв імені Івана Огієнка, створенню Алеї на честь Івана Огієнка в м.Кам’янці-Подільському, окресленню творчих та громадянських інтенцій лауреатів огієнківської премії 2015 року Валерія Радецького і Григорія Цимбалюка, присудженню Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка за 2015 рік (м. Житомир).

«Художня Огієнкіана» представляє мистецькі інтерпретації образу Івана Огієнка: у прозовій (Красуцький М.І.) та поетичній (Сташук В.Ф.) творчості, у скульптурному (Негода Б.М.) та образотворчому (Радецький В.О.) втіленні.

Дванадцятий випуск збірника визначає шляхи поглиблення та інтенсифікації досліджень огієнкознавчої проблематики.

Вікторія Атаманчук,

керівник науково-дослідного центру огієнкознавства