Гостьова лекція професора Тетяни Тищенко «Українська лінгвогеографія на шляхах пошуків»

24 березня відбулася гостьова лекція Тетяни Тищенко, кандидата філологічних наук, доцента, професора кафедри української мови та методики її навчання, керівника Східноподільського лінгвокраєзнавчого науково-координаційного центру Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини для здобувачів вищої освіти навчально-наукового інституту української філології та журналістики  К-ПНУ.

Тема лекції – «Українська лінгвогеографія на шляхах пошуків».

Із вітальним словом звернулася кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови Наталія Шеремета.

З метою  збереження  національної  пам’яті  народу, національних духовних цінностей визначна роль належить лінгвістичним картам. На початку зустрічі Тетяна Тищенко окреслила проблематику української діалектної ареалогії, що  вивчає локальні, просторово обмежені одиниці діалектної мови; звернула увагу присутніх на  різнотипність атласів говіркового мовлення.

Академічний виклад історії української лінгвогеографії лекторка поєднала з інноваційними та інтерактивними методами і технологіями вивчення діалектології. Ознайомила учасників зустрічі зі своїми науковими надбаннями й лінгвогеографічними дослідженнями інших діалектологів, продемонструвала лінгвістичні карти, прокоментувала їх важливість для усвідомлення історії мови. Цікавою була інформація про те, як укладають такі карти, як зібрати матеріал і відобразити його, які умовні позначення можна використати.

Тетяна Миколаївна розповіла про міжнародні діалектологічні проєкти та проєкти, які реалізуються в УДПУ, зокрема в  Східноподільському лінгвокраєзнавчому науково-координаційному центрі.

Наприкінці зустрічі студенти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, на основі попереднього опитування студентів Університету Огієнка, створили лінгвістичні карти діалектних варіантів уживання лексем «лелека» та «холодець».

До обговорення долучилися здобувачі вищої освіти й викладачі кафедри української мови, які засвідчили надважливу роль збереження рідного слова.

Дякуємо лекторці за змістовну і цікаву лекцію. Сподіваємось на подальшу співпрацю!

Кафедра української мови