Всеукраїнська наукова онлайнова конференція: «Павло Скоропадський і гетьманська держава в історії України початку ХХ століття»

19 жовтня в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка відбулася Всеукраїнська  наукова онлайнова конференція: «Павло Скоропадський і гетьманська держава в історії  України початку ХХ століття», присвячена 150-річчю від дня народження Гетьмана України і 105-річчю Української Держави.

Співорганізатори конференції: Міністерство освіти і науки України, Національна академія наук вищої освіти України, Хмельницька обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Центр дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при К-ПНУ.

Учасниками форуму були 59 науковців із різних міст України: Києва, Одеси, Черкас, Івано-Франківська, Вінниці, Тернополя, Умані, Ірпіня, Хмельницького, Кам’янця-Подільського, Дунаївців. Серед них – 24 доктори наук, професори.Із вітальним словом до присутніх звернулися: в.о. ректора університету, кандидат історичних наук, доцент Володимир Дубінський; Президент НАНВО України, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України Станіслав Табачніков; директор Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України, доктор історичних наук, старший науковий співробітник Георгій Папакін.

На пленарному засіданні виступив головний науковий співробітник відділу історії Української революції (1917-1921 рр.) Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор Руслан Пиріг, який продемонстрував комплекс складних взаємовідносин гетьмана Скоропадського з німецькими і австро-угорськими союзниками в умовах нетипової військової окупації. Завідувач кафедри історії України К-ПНУ, академік УАІН і НАНВО України, доктор історичних наук, професор Олександр Завальнюк (модератор конфернції) у своєму виступі зупинився на публічній діяльності гетьмана; завідувач відділу історії Української революції (1917-1921 рр.) Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор Владислав Верстюк розповів як гетьман і гетьманат представлені у польській історіографії.

Із цікавістю прослухали відомого державного, політичного і громадського діяча, екс-заступника Голови Верховної Ради України, співголови Громадського оргкомітету пошанування 150-річчя Павла Скоропадського, доктора політичних наук, професора Миколи Томенка, який на прикладі створення та діяльності Української академії наук з’ясував історичні міфи та політичні упередження щодо Української Держави Гетьмана Павла Скоропадського. Ґрунтовним був виступ випускника історичного факультету, президента Української академії геополітики та геостратегії, доктора історичних наук Павла Гай-Нижника, який навів конкретні приклади замахів російськими соціалістами на Скоропадського.

Змістовними були доповіді Олени Любовець, професора кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ), доктора історичних наук, старшого наукового співробітника («Гетьманський переворот 29 квітня 1918 р.: які політичні сили та партії його здійснили?»); Сергія Корновенка, директора Науково-дослідного інституту селянства та вивчення аграрної історії, доктора історичних наук, професора, професора кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького і Андрія Берестового, викладача суспільних дисциплін Черкаського технічно-художнього коледжу, кандидата історичних наук («Аграристський зміст аграрної реформи П. Скоропадського»); Івана Романюка, завідувача кафедри історії України Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, доктора історичних наук, професора; Олександра Даниленка, професора кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктора історичних наук, професора і Святослава Даниленка, доцента кафедри джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, кандидата історичних наук, доцента («Данило Скоропадський – лідер та провідник гетьманського руху в 1948-1957 рр.»).

Після пленарного засідання відбулася презентація монографії Павла Гай-Нижника «Український націонал-консерватизм: Гетьманський Рух. Кн. І. 1900-1936» (Київ: Саміт-книга, 2023. 544 с.), видань Фонду Миколи Томенка «Рідна країна»: «Україна: історія Конституції», «Український щорічник: Григорій Сковорода», «Український щорічник: Тарас Шевченко».

Низку доповідей було виголошено на засіданнях трьох секцій:

• Історіографічні та джерелознавчі аспекти. Образ гетьмана в науковій та мемуарній літературі. Біографія Павла Скоропадського і членів його родини;
  • Досягнення, прорахунки і уроки діяльності гетьмана;
  • Постать Павла Скоропадського в шкільному та університетському курсах історії України.

Олександр Комарніцький,
доктор історичних наук, професор,