15 березня в м. Кам’янець-Подільський за фінансової підтримки ООН із промислового розвитку UNIDO Ukraine відбувся круглий стіл «Міжнародний досвід для кластеру: великі перспективи для малого бізнесу».
Організатори – команда Міжнародного агротуристичного кластеру «Дністер 1362». Мета – підвищити конкурентоспроможность Подністер’я на світовому туристичному ринку шляхом кроссекторальної співпраці організацій та запровадження інновацій для сталого розвитку бізнесу і територій.
До заходу долучилися науково-педагогічні працівники кафедри туризму та готельно-ресторанної справи К-ПНУ. Під час зустрічі обговорили умови співпраці кафедри з крафтовиками з метою їх залучення до освітнього процесу, організації виїзних практичних тренінгів, участі здобувачів у розробці туристичних продуктів із врахуванням місцевої крафтової продукції тощо.
Спікерами круглого столу були експерти: Ольга Гайдамащук («Крафт як туристичний продукт. Європейський досвід»); Юлія Пітенко («Світовий та український досвід руху Slow Food для підвищення конкурентоспроможності малих локальних виробників»); Богдан Шаповал («Послуги і сервіси в УКА для розвитку локальних виробників»), Тарас Ковальчук («Український крафтовий продукт на ринку Європи – це реальність»), Олег Демчук («Навчальні програми для крафтовиків та інші інструменти розвитку»).
Під час зустрічі Наталія Масло презентувала каталог крафтовиків Подністер’я, де представлено інформацію про виробників крафтової продукції та народних умільців, переважно з громад Подністер’я.
Щиро дякуємо Олегу Демчуку (експерт із запуску туристичного кластеру проєкту «Сприяння економічному зростанню у Кам’янець-Подільській громаді» (2022 – 2025 р) та створення економічних розвиткових інституцій (2023 – 2024 р) Програма U-LEAD з Європою) за запрошення до такої комунікації, адже перспективним напрямом для туристичної галузі Поділля є саме розвиток крафтового туризму. Тому питанням сьогодення для представників туристичного бізнесу регіону є розробка туристичних маршрутів із врахуванням локальної крафтової продукції; поєднання туристичних подорожей з ознайомленням із процесами її виробництва, історією виникнення, культурою та традиціями споживання.
Людмила Матвейчук ,
завідувач кафедри туризму та готельно-ресторанної справи,
доктор наук з державного управління, член НСЖУ