Результати опитування здобувачів вищої освіти К-ПНУ за допомогою анкети «Психологічна безпека освітнього середовища в К-ПНУ»

Відповідно до Плану заходів з оцінювання якості освітньої діяльності та якості вищої на ІІ семестр 2021-2022 н. р. навчально-методичний центр забезпечення якості освіти та соціально-психологічна служба університету провели опитування щодо визначення рівня психологічної безпеки освітнього середовища в К-ПНУ.

Найбільше відповідей надійшло від здобувачів вищої освіти педагогічного факультету (26%), природничо-економічного факультету (23%) та факультету спеціальної освіти, психології і соціальної роботи (19%).

В анкетуванні взяли участь 358 бакалаврів (91%) (2021 р. – 744 (92%) та 36 магістрів (9%) (2021 р. – 69 (8%), серед яких 16% здобувачів вищої освіти 1 курсу, 28% – 2 курсу, 29% – 3 курсу і 28% – 4 курсу.

Більшість респондентів, а саме 62% (2021 р.– 91,2%) вважають, що освітній процес допомагає розвитку їх здібностей, 29% опитаних вважають «мабуть, так» і лише 2% вважають протилежне.

32% (2021р. – 35,7%) респондентів на запитання: «Який настрій найчастіше у Вас буває в університеті?» відповіли, що зазвичай гарний, 31% зазначили, що найчастіше гарний, а 29% зазначили, що не впливає.

45% респондентів (2021 р. – 50,2%) вважають, що навчання в К-ПНУ є цікавим, 41% (2021 – 35%) дали відповідь «мабуть, так», 10% – «важко відповісти», лише 1% вважають процес навчання нецікавим.

Аналіз характеристик освітнього середовища засвідчив, що значна кількість здобувачів вищої освіти задоволені міжособистісними стосунками, відчувають емоційний комфорт і поважне ставлення до себе, що свідчить про  якісне безпечне освітнє середовища в К-ПНУ.

Позитивним є той факт, що 78% опитаних, з яких: 52% відчувають себе захищеними (2021 р. – 51,2%), а 26% повністю захищеним; натомість 3% (2021 р. – 4,1% відчувають себе незахищеними від публічного приниження (студентами, адміністрацією).

Від погроз (студентами, адміністрацією) в К-ПНУ захищеними відчувають себе 54%, повністю захищеними – 30%, повністю незахищеними –2%, 12% відповіли «важко сказати.

На запитання: «Наскільки захищеним Ви відчуваєте себе в закладі освіти від того, що змусять робити що-небудь проти Вашого бажання (студентами, адміністрацією)?» 48% (2021 р. – 45,7%) респондентів зазначили, що відчувають себе захищеними, 21% – повністю захищеними, 21% відповіли «важко сказати», а 2% відчувають себе повністю незахищеними.

Від ігнорування (студентами, адміністрацією) в К-ПНУ 53% відчувають себе захищеними, 22% повністю захищеними, 19% опитаних важко відповісти на запитання, 4% відчувають себе незахищеними, 2% відчувають себе повністю незахищеними.

51% відповідей респондентів підтверджують наявність психологічної безпеки в К-ПНУ, адже вони відчувають себе захищеними від недоброзичливого ставлення (студентами, адміністрацією), 23% – повністю захищеними, 20% відповіли «важко сказати», 2% відчувають себе повністю незахищеними.

45% респондентів відповіли, що у випадку насильства вони звертаються за допомогою, 28% намагаються піти від кривдника, 17% проявляють агресію у відповідь, а 8% прагнуть змиритися із ситуацією.

За допомогою й підтримкою в ситуації насильства 30% респондентів найчастіше звертаються до батьків, 25% – до куратора, 24% – до друзів, 13% – до психолога, 5% – до комісії з академічної доброчесності, 3% – до викладача.

Отже, отримані результати опитування здобувачів вищої освіти освітніх ступенів «бакалавр» і «магістр», яке було проведено з 21 по 24 лютого 2022 р., засвідчили належний рівень психологічної безпеки освітнього середовища в К-НПУ.

Навчально-методичний центр забезпечення якості освіти

Соціально-психологічна служба К-ПНУ