Характеризуючи журналістику, Любомир Гузар говорив: «Журналістика – це більше ніж професія. Журналістика – це не тільки репортерство: піти, побачити й розповісти про те, що відбувається. Журналістика – це свого роду спосіб життя». Легкий флер романтизму вкриває розуміння того, а хто ж такі – журналісти і яка вона – журналістика.
Сучасна молодь відходить від абстрактного бачення себе в професії, починає ставити питання про перспективи працевлаштування. Спробуємо з’ясувати, ким і де можна працювати після завершення навчання на спеціальності Журналістика.
Аналіз вакансій на сайтах працевлаштування, у центрах зайнятості, телеграмканалах, які регулярно публікують вакансії для журналістів, дає можливість сформувати перелік професій, після опанування яких журналістські уміння і навички будуть неабиякою перевагою.
Серед найбільш затребуваних вакансій є:
- телеведучі;
- контент-менеджер;
- журналіст;
- випусковий журналіст;
- редактор;
- випусковий редактор;
- кореспондент;
- оглядач;
- ведучий / автор теле- і радіопрограм;
- кореспондент;
- спеціаліст публічної, інформаційної політики та зв’язків зі ЗМІ;
- блогер.
З огляду на те, що сучасний світ дедалі більше віртуалізується, оцифровується і перекочується в мережу Інтернет, з’являються запити на фахівців із аналітики баз даних, журналістів-розслідувачів, фактчекерів, копірайтерів зі створення digital-контенту, стрімерів, редакторів стрічки новин.
Запити на фахівців із комунікативного супроводу й SMM залишаються досить високими. Це обумовлено тим, що у швидких інформаційних потоках вміння чіткого позиціонування є життєво необхідним для будь-якого бізнесу.
Супровідною рисою нових умов праці журналіста стає віддалена робота. Зараз можна комунікувати із соціумом, залишаючись вдома або ж знаходячись у будь-якій частині світу. Досить часто виконання журналістських завдань на відстані дозволяє змінювати країну проживання.
За інформацією сайту працевлаштування work.ua, зарплата журналіста залежить від обсягу і якості виконаної роботи. Комусь платять за кожен конкретний матеріал, а хтось працює на ставку. Разом з тим, середня зарплата журналістів по Україні складає 12000 грн. І вона постійно зростає. Окремі політичні партії вже пропонують журналістам заробітну плату в межах 16000 – 24000 грн. на місяць.
Великим плюсом для майбутнього журналіста стає знання іноземної мови. До прикладу: блогер, стрімер чи ведуча з володінням англійської мови може розраховувати на платню 40000 грн. і більше за місяць.
Серед інших кваліфікаційних вимог часто тапляється наявність ступеня магістра. Такий диплом може покращити первинні умови прийняття на роботу, вплинути на подальший кар’єрний зріст.
Насправді, журналіст – це не просто журналіст. Це – фахівець, який вміє працювати з інформацією і розуміє, що таке соціальна відповідальність.
Детальніше про особливості навчання на спеціальності Журналістика, практичну підготовку, перспективи працевлаштування розкажуть представники консультативного центру Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, а також працівники кафедри журналістики.
Оксана Почапська, кандидат наук із соціальних комунікацій,
доцент кафедри журналістики,
Олександр Волковинський, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри журналістики