26 лютого 2021 року студенти факультету української філології та журналістики Оксана Фостата, Юлія Типусяк, Олеся Трофимюк, Дар’я Бановська, Марія Коваленко, Ірина Перебийносюк, Катерина Василинчук, Богдана Гудайтес, Тетяна Рубан, Богдана й Іванна Базелюк взяли активну участь у роботі Всеукраїнської школи-семінару для молодих дослідників «ДІАЛЕКТОЛОГІЧНА МАЙСТЕРНЯ» Інституту української мови НАН України.
Цьогоріч роботу школи для молодих дослідників було присвячено темі «Діалектний текст: від звучання й до записування та інтерпретації». Студенти й аспіранти навчалися правил фіксації зразків усного народного мовлення, учені-діалектологи ділилися досвідом досліджень текстів – цінного й багатогранного джерела для вивчення історії становлення й розвитку української мови.
У першому блоці роботи школи лекції прочитали професор Павло Гриценко «Феноменологія діалектного тексту», професор Григорій Аркушин «Західнополіське триголосся: кроки до повноти відтворення західнополіського діалекту».
Доцент кафедри української мови, завідувач лабораторії діалектологічних досліджень К-ПНУ Наталія Коваленко в лекції «Діалектний текст як ключ до глибинного пізнання мови» звернула особливу увагу на продовження роботи в університеті з фіксації діалектів від часів Івана Огієнка, який вважав першочерговим завданням «фіксувати живе народне мовлення, публікувати вислови з говіркового мовлення, оприлюднювати відомості й навіть цілі оповідання, які фіксують певну говірку з обов’язковою паспортизацією матеріалу».
У блоці «Презентація видань» Наталія Коваленко розповіла про історію збирання та укладання збірки діалектних текстів, записаних упродовж 1998-2018 років студентами і викладачами факультету української філології та журналістики на території Поділля та суміжжя. У двотомному виданні обсягом 1048 сторінок подано тексти-спогади від носіїв говірок із 4 областей (Хмельницької, Вінницької, Чернівецької, Тернопільської), 24 районів, 125 населених пунктів.
Важливо, що й першокурсники факультету української філології та журналістики теж мали змогу прослухати лекції, презентації, доповіді молодих науковців з актуальних проблем діалектології та оволодіти новими знаннями, роблячи перші кроки в здобутті вищої освіти.