22 квітня – Всесвітній день Землі

21 квітня відбулася ХІІІ Регіональна науково-практична конференція «Молоді дослідники – природі Поділля» з нагоди Всесвітнього дня Землі та 25-річчя від дня створення Національного природного парку «Подільські Товтри», яку організували фахівці НПП «Подільські Товтри» і викладачі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

День Землі щорічно святкують 22 квітня. Основоположником Дня Землі вважають Джона Стерлінга Мортона, котрий у 1872 році запропонував відзначати День озеленення навколишньої території. Його пропозиція була підтримана однодумцями і 22 квітня 1882 року уряд Небраски проголосив Днем дерева. У 1970 році День дерева був перейменований у День Землі і згодом поширився у всіх країнах. Цього дня всі небайдужі до екологічних проблем організовують заходи, спрямовані на поширення інформації про значення Землі для людства та всіх живих організмів.

Існує передісторія створення НПП «Подільські Товтри». До неї причетні викладачі Кам’нець-Подільського національного університеті імені Івана Огієнка – доктор біологічних наук Людмила Любінська та кандидат біологічних наук Микола Матвєєв. Вони займалися формуванням заповідних об’єктів, які в подальшому увійшли до складу НПП «Подільські Товтри». Також працювали з сільськими громадами, радами, землевпорядниками, землевласниками та землекористувачами. 27 червня 1996 р. НПП «Подільські Товтри» створено Указом Президента України. К-ПНУ і НПП «Подільські Товтри» продовжують співпрацювати. Спільні наукові та науково-навчальні експедиції, екскурсії, екологічні табори конференції і семінари проводять щорічно. А понад 15 років тому за ініціативи Людмили Любінської та Олександри Кучинської (тодішня заввідділом науково-дослідного відділу НПП «Подільські Товтри») організовано першу учнівсько-студентську конференцію, яка поєднала юних дослідників зі шкіл, що є на території НПП «Подільські Товтри», та студентів тоді ще природничого факультету. Така нова форма наукової співпраці є успішною. І сьогодні ми раді взаємопідтримці і допомозі учнів, учителів, студентів, викладачів та науковців НПП «Подільські Товтри» (серед яких –колишні випускники університету: Інна Одукалець, Михайло Дребет, Анастасія Ліщук, Дмитро Свиридюк, Вадим Мартинюк, Леся Горбняк-Юліна, Любов Касіяник, Діана Цимбалюк, Артем Григорчук, Олексій Лучкою, Олександр Баблюк, Валентина Стельмах).

У роботі конференції, яка відбулася 21 квітня,  взяли участь понад 30 учасників. Із вітальним словом виступили директор НПП «Подільські Товтри» Олександр Оцишен та декан природничо-економічного факультету Іван Семенець. Про історію створення НПП «Подільські Товтри» розповіла Людмила Любінська. Цікаву доповідь виголосив начальник науково-дослідного відділу Михайло Дребет. Долучилася до обговорення і модератор старший науковий співробітник Інна Одукалець, яка модерувала конференцію.

У конференції представлено 7 студентських робіт, серед яких вирізнялися доповіді «Екологічні пріоритети розвитку туризму у долині річки Смотрич» Владислава Кравчука, «Флористичне різноманіття пагофлори с. Колибаївка (Хмельницька область)» Яни Білоус, «Оцінка доцільності будівництва сміттєспалювального заводу у місті Хотин» Артема Матросова, «Аналіз популяції Anemone sylvestris L. в умовах Смотрицького каньйону (околиці с. Смотрич Кам’янець-Подільського району Хмельницької області)» Анастасії Норкіної.

18 учнівських доповідей також вирізнялися як високим науковим рівнем, так і цікавими початковими дослідженнями, адже брали участь учні 7-11 класів. Цікавими були роботи: «Особливості збору нектару бджолами в Староушицькій окрузі» Діани Левицької, учениці Староушицького ліцею (керівник – Марина Юрченко), «Роль малої річки» Каріни Русецької, вихованки гуртка «Юні туристи-краєзнавці» Позашкільного навчально-виховного об’єднання (керівник – Олеся Кух), «Екологічні проблеми використання малої гідроенергетики на р. Смотрич (на прикладі Цибулівської ГЕС)» Максима Мокринчука, учня Кам’янець-Подільського навчально-виховного комплексу №13 (керівник – Володимир Мисько) та інші.

Експертами були викладачі природничо-економічного факультету та працівники НПП «Подільські Товтри». Наукові коментарі та консультації, побажання і поради озвучили: доктор біологічних наук Олександр Любинський, кандидат біологічних наук Микола Матвєєв, кандидат біологічних наук Валентина Колодій, кандидати географічних наук Ігор Касіяник та Володимир Мисько.

Висловлюємо подяку керівникам наукових робіт учнів і студентів.

Людмила Любінська, доктор біологічних наук, професор кафедри біології та методики її викладання