Археологічна практика – фундамент підготовки майбутніх фахівців

Практична підготовка фахівців історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка полягає в набутті ними професійних навичок та відповідних практичних компетенцій.

Обов’язковою складовою освітнього процесу на історичному факультеті є археологічна практика, яку традиційно проходять студенти першого курсу наприкінці другого семестру. Практика відбувається на базі постійно діючої археологічної експедиції Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (керівники – доцент А. Гуцал, доцент О. Баженов, асистент В. Гуцал).

Цьогоріч студенти-практиканти працювали разом з експедицією Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника (керівники експедиції – І. Старенький, П. Болтанюк).

Археологічні дослідження проводилися в урочищі Кармалюкової гори, де локалізовано багатошарове городище періоду Київської Держави. Площа пам’ятки становить близько 5 Га.

На східному куті розкопу виділяється грунт жовто-зеленого кольору, імовірно, верхня частина скельної породи; в межах розкопу виявлено два скляні браслети та два точильні камені, уламки посуду ХІІ-ХІІІ ст.

Було обстежено конструкцію головного оборонного валу городища. Роботи проводилися на місці ймовірного знаходження в’їзної башти укріплення, частково відкрито залишки дерев’яної конструкції. Як зазначають фахівці музею-заповідника, серед знахідок на особливу увагу заслуговують розвали посуду, наконечники стріл, фрагменти кольчуги, кресало, пірофілітове прясло, уламки скляних  браслетів.

Зауважимо, що серед артефактів давньоруської доби трапляються предмети, якої можна інтерпретувати, як знахідки раннього залізного віку та періоду функціонування культурного комплексу Трипілля-Кукутень.

Наразі наукова робота зі знахідками все ще продовжується. Дослідники та студенти-практикати опрацьовуватимуть знайдений матеріал та впроваджуватимуть його в науковий обіг.

Юлія Лисецька, студентка 1-го курсу історичного факультету,

Максим Сльозкін, магістрант 1-го курсу історичного факультету