Із народного кошика

Забобони та повір’я до Великодніх свят

– У Чистий четвер добре першому скупатися до схід сонця у непочатій воді, ще коли ворон своїх діток не купав. Тоді буде добре здоров’я цілий рік.

– У Чистий четвер після випікання пасок на деко у духовку, чи п’єц насипали купленої у цей день (без здачі) солі і добре її вижарювали, поміщуючи дерев’яною ложкою або кописткою. Потім цю сіль освячували на Великдень у церкві. Ця сіль вважалася цілющою від усіх хвороб, особливо помічною від хвороб шлунково-кишкового тракту, її додавали до їжі і людям, і домашнім тваринам.

– На Чистий Четвер добре вікна помити водою, в яку покласти монети – гроші цілий рік будуть водитися.

– На Чистий Четвер треба тричі перерахувати всі гроші в хаті – тоді цілий рік будуть водитися.

– У Великодню ніч не можна спати, щоб щастя не проспати.

– Дівчата на Великдень, до сходу сонця у миску клали коралове намисто, срібні гроші і три освячені червоні крашанки, потім вмивались цією водою (крашанки нікому не можна давати, потрібно було з’їсти самій).

– У період Великодніх свят дівчині потрібно було з’їсти 12 окрайців від освячених пасок, 13-й окраєць від своєї – це для того, щоб щасливо вийти заміж.

– На Великдень, до схід сонця вийти на двір помолитись до Бога і попросити виповнення сокровенного бажання – якщо це бажання не буде шкодити самій людині та іншим людям, то воно обов’язково виповниться.

– З самого ранку на Великдень добре було спостерігати схід сонця (бо за народними повір’ями воно грає різними кольорами). Хто побачить це природнє явище, той цілий рік буде щасливий.

– На Теклівці у Великодній кошик клали: розп’яття, паску, крашанки, хрін, масло, ковбасу, воду, сіль, цукор і обов’язково ніж (щоб ним розрізати освячену паску). А ще, в кого були маленькі діти, то клали їхні сорочечки для освячення, щоб дітки добре спали і були здорові). Дівчата одягали найкращі сережки і намиста (та ще й докладали свої прикраси у кошик), щоб були посвячені  у цей день, і цілий рік мати оберіг.

– Старі люди казали, що якщо людина (хвора, немічна, стара, чи просто немає можливості дібратись до храму) з якихось причин, не може прийти на Великодню Божу службу і освятити паску, то можна на ніч, на чистий, застелений скатертиною стіл по центру покласти пасочку, а навколо неї 12 крашанок – Господь Бог освятить.

Зап. 15. 10. 1991 р. Аліксійчук Олена Станіславівна від Вільчанської Розалії Олександрівни, 1908 р.н., освіта початкова, домогосподарка, полька, у с. Теклівка Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл.

Підготував Валерій Щегельський, завідувач навчально-наукової лабораторії етнології